Koronavirus

Ven můžete vyrazit i ve skupině. Policie vás nebude kontrolovat

Ven můžete vyrazit i ve skupině. Policie vás nebude kontrolovat
Zdroj: Profimedia

Nařízení ministerstva zdravotnictví o shlukování nanejvýš dvou lidí se týká pouze organizovaných hromadných akcích. Policie oznámila, že všechny ostatní druhy setkávání většího množství osob venku i uvnitř kontrolovat nebude. Pandemický zákon totiž omezování volného pohybu neumožňuje. Třeba setkání s přáteli v parku tak je v souladu s opatřením.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) už o víkendu oznámil, že se budou moct setkávat nanejvýš dva lidé. A to jak venku, tak uvnitř. Nařízení v pondělí schválila vláda. Jenomže to má háček. Týká se pouze organizovaných hromadných akcí.

Vyrazit na procházku s kamarády, posadit se s nimi na lavičku v parku nebo udělat si piknik je podle policie povolené. 

"V otázce shlukování osob v počtu dvou na veřejnosti i v soukromí má policie jasno. Mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví váže omezení pouze k hromadným akcím. Pohyb osob na ulici, náhodná a neorganizovaná setkání nelze tímto opatřením pokrýt," uvedli policisté na twitteru.

Související obsah

Shlukování lidí nebudou vůbec kontrolovat. "Pandemický zákon ani zákon o ochraně veřejného zdraví nemůže plošně regulovat a omezovat volný pohyb osob, takže ani jejich počet. Policisté tak nemohou a ani nebudou svoji kontrolní činnost orientovat tímto směrem," dodali.

Ministr argumentoval školami

Arenberger při vysvětlování nařízení nic takového neuvedl. Pouze zdůraznil, že důvodem přísnějšího opatření je znovuotevření škol. "Toto opatření bylo schváleno. V současné době, kdy epidemiologická situace ještě není úplně optimální, bylo potřeba se nad tím zamyslet a preferovat možnost, aby se děti opravdu do škol vrátily a aby tam také mohly delší dobu zůstat a aby se rotační systém zase nemusel rušit," prohlásil na pondělní tiskové konferenci.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz