Tereza H.

Tereza H. bude mít soud! Ministerstvo řeklo více k datu i případné amnestii

Tereza H. bude mít soud! Ministerstvo řeklo více k datu i případné amnestii
Zdroj: Profimedia

Češka Tereza H., která si kvůli pašování drog odpykává více než osmiletý trest v pákistánské cele, uspěla se žádostí. Její případ tak bude v červnu řešit odvolací soud v Láhauru. Soudkyně už oznámila konkrétní termín, mluvčí českého ministerstva zahraničních věcí však upozornila, že datum je pouze orientační a situace se může ještě změnit.

Češka Tereza H. v březnu změnila právníka a vypadá to, že jejich nová spolupráce nese první ovoce. Mladá žena si v současné době odpykává více než osmiletý trest v pákistánské cele, dlouhé měsíce ale usiluje o jeho zmírnění. A po třech letech od jejího uvěznění je této možnosti opět o něco blíž. Vrchní soud v Láhauru totiž schválil žádost o projednání jejího odvolání a bude se zabývat jejím případem. 

"Tímto vás informujeme, že případ Tereza H. vs. stát je stanoven soudem na 17. června 2021,“ informoval soud s tím, že senátu bude předsedat soudkyně Alia Neelumová. 

Mluvčí českého ministerstva zahraničních věcí Zuzana Štíchová však varuje před předčasným optimismem. "Odvolací soud by případ české občanky měl projednat v druhé polovině června. Datum je ale orientační vzhledem k rozsáhlým epidemiologickým opatřením, která v Pákistánu platí," sdělila TN.cz.

Související obsah

Nebylo by to poprvé, co se objevily problémy s projednáváním případu Terezy H. Kromě pandemie došlo k odkladu i z důvodů obřího výpadku dodávek elektřiny, stávky soudců nebo konání kriketového turnaje.

Tereza přesto věří, že se dočká a pákistánské úřady jí alespoň zmírní trest. Několikrát to vypadalo, že by se mohla dočkat i úplného omilostnění, tato varianta ale podle Štíchové zatím není na programu dne. "Co se týče případné amnestie, nemáme žádné informace o tom, že by tato varianta byla na stole," oznámila s tím, že zastupitelský úřad zůstává s Češkou v pravidelném kontaktu a zprostředkovává mimo jiné i korespondenci.

Pákistánští celníci zadrželi Terezu H. na letišti v Láhauru v lednu 2018. V jejím kufru našli zhruba devět kilogramů heroinu. Následující rok v březnu ji po několika odkladech místní soud poslal do vězení na osm let a osm měsíců. Mladá Češka s trestem nesouhlasí a snaží se ho zvrátit právě odvoláním.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

Po odsouzení Terezy H. přišel žalobce s tím, že chce pro českou pašeračku přísnější trest. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz