Tereza H.

Tereza H. bude mít soud! Ministerstvo řeklo více k datu i případné amnestii

Tereza H. bude mít soud! Ministerstvo řeklo více k datu i případné amnestii
Zdroj: Profimedia

Češka Tereza H., která si kvůli pašování drog odpykává více než osmiletý trest v pákistánské cele, uspěla se žádostí. Její případ tak bude v červnu řešit odvolací soud v Láhauru. Soudkyně už oznámila konkrétní termín, mluvčí českého ministerstva zahraničních věcí však upozornila, že datum je pouze orientační a situace se může ještě změnit.

Češka Tereza H. v březnu změnila právníka a vypadá to, že jejich nová spolupráce nese první ovoce. Mladá žena si v současné době odpykává více než osmiletý trest v pákistánské cele, dlouhé měsíce ale usiluje o jeho zmírnění. A po třech letech od jejího uvěznění je této možnosti opět o něco blíž. Vrchní soud v Láhauru totiž schválil žádost o projednání jejího odvolání a bude se zabývat jejím případem. 

"Tímto vás informujeme, že případ Tereza H. vs. stát je stanoven soudem na 17. června 2021,“ informoval soud s tím, že senátu bude předsedat soudkyně Alia Neelumová. 

Mluvčí českého ministerstva zahraničních věcí Zuzana Štíchová však varuje před předčasným optimismem. "Odvolací soud by případ české občanky měl projednat v druhé polovině června. Datum je ale orientační vzhledem k rozsáhlým epidemiologickým opatřením, která v Pákistánu platí," sdělila TN.cz.

Související obsah

Nebylo by to poprvé, co se objevily problémy s projednáváním případu Terezy H. Kromě pandemie došlo k odkladu i z důvodů obřího výpadku dodávek elektřiny, stávky soudců nebo konání kriketového turnaje.

Tereza přesto věří, že se dočká a pákistánské úřady jí alespoň zmírní trest. Několikrát to vypadalo, že by se mohla dočkat i úplného omilostnění, tato varianta ale podle Štíchové zatím není na programu dne. "Co se týče případné amnestie, nemáme žádné informace o tom, že by tato varianta byla na stole," oznámila s tím, že zastupitelský úřad zůstává s Češkou v pravidelném kontaktu a zprostředkovává mimo jiné i korespondenci.

Pákistánští celníci zadrželi Terezu H. na letišti v Láhauru v lednu 2018. V jejím kufru našli zhruba devět kilogramů heroinu. Následující rok v březnu ji po několika odkladech místní soud poslal do vězení na osm let a osm měsíců. Mladá Češka s trestem nesouhlasí a snaží se ho zvrátit právě odvoláním.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

Po odsouzení Terezy H. přišel žalobce s tím, že chce pro českou pašeračku přísnější trest. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Tereza H.

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz