Naše Česko

Beznaděj a zoufalství! To podle trenérů cítí děti bez sportu

Jak se ve ztížených podmínkách vrací děti ke sportu a zda může současná situace způsobit, že se k aktivnímu pohybu vrátí méně dětí než před začátkem pandemie? I o tom ve čtvrtek mluvili šéfové sportovních klubů v pořadu Nastartujme Česko.

Fotbal jeden na jednoho, veslování maximálně ve dvou na jedné lodi, judo místo na tatami v tělocvičně venku. To není sci-fi, ale maximum, jak mohou probíhat tréninky amatérských sportovců v souladu s vládními opatřeními. I přesto jsou trenéři dětí rádi, že mohou své svěřence konečně vídat na trénincích.

Bez sportu totiž podle nich děti trpí. "Beznaděj a zoufalství. Dětem chybí pohyb. Ta deprese je pro naši imunitu možná to nejhorší, co může být. My jsme se vždycky učili, že pro správnou imunitu je potřeba pohyb, čerstvý vzduch a pozitivní přístup k životu. O tom nyní moc nemůže být řeč," popisuje Mardin Kadubec z Judo4fun.

Související obsah

V judu je momentálně povolených šest dvojic, které jsou od sebe vzdálené deset metrů. "Start bude muset být hodně pozvolný, musíme brát v potaz, že některé děti jsou třeba i půl roku bez fyzické aktivity," dodává Kadubec.

Naplánovat trénink ve dvojicích je podle Petra Čejky, ředitele fotbalového klubu FC Slovan Rosice, velmi složité. "Momentálně na trénincích je práce jeden na jednoho, přihrávky a tak. Je to lepší než nic, ale jsme za to vděční," říká Čejka.

Související obsah

Největší problém za poslední půl rok v komunikaci byl s nejmladšími dětmi. Tam byl individuální trénink závislý na rodičích, protože trenéři neměli s dětmi jak komunikovat. "Někteří odborníci se obávají úbytku sportujících dětí až v desítkách procent. Já ale věřím, že to bude mnohem nižší procento," podotýká Čejka.

S názorem, že děti se ke sportu mají vrátit co nejrychleji, souhlasí i předseda Veslařského klubu Ohře Louny Martin Vorel. "Co jiného by měly děti dělat, než veslovat, což je jeden z nejzdravějších pohybů," myslí si Vorel. Omezení ale pro veslaře nejsou podle něj moc vhodná. Veslovat se dá totiž jen ve dvou na jedné lodi, pak tam ale nemůže být přítomný zkušený trenér.

Také převlékat se děti nemohou v šatnách, protože ty musí být ještě uzavřené. "Jak se tedy ty děti mají převlékat z mokrého oblečení? Venku to přece není důstojné a ani zdravé," říká Vorel. Podle trenérů jim vláda málo důvěřuje a v určitých rozhodnutích ohledně sportu chybí zdravý rozum.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz