Domácí

"Vrací se mi ten strach!" Lidé z Vrbětic vzpomínají na exploze skladů

Teprve loni na podzim ukončily složky integrovaného záchranného systému zásah ve Vrběticích. Lidé z okolí nemohli několik let na své pozemky. Munice byla totiž výbuchy rozmetána na kilometry daleko. Vzpomínky na dobu těsně po explozích se jim v souvislosti s ruskou stopou ve vyšetřování znovu vybavují.  

Sychravé počasí obyvatele Vrbětic v neděli odpoledne netáhlo na zahrádky, zato vyrazili na mši. A cestou do kostela mezi sebou probírali zprávu, že za výbuchy v muničním areálu mohou být Rusové.    

Mnozí přiznali, že se jim hrůzná scéna, kdy se z okolních lesů ozývaly mohutné detonace, znovu vybavila.

"Tady s touto kauzou se ty myšlenky zase vrací. Ten strach. Vzpomínky na ten strach," řekla obyvatelka obce. "Já si vzpomínám, že když to poprvé vybuchlo, stáli jsme v kuchyni. Ten barák se tak otřepal, že jsem myslela, že spadneme do sklepa," dodala další.

Související obsah

Sobotní vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra Jana Hamáčka (za ANO) překvapilo i starostu Vlachovic - Vrbětic. Už nepočítal, že se viníky podaří najít.

"Je to pro mě samozřejmě překvapující, až šokující zpráva. Dokonce od politiků v minulosti zaznělo, že nebudeme znát žádného viníka," řekl televizi Nova starosta obce Zdeněk Hověžák.

Především starší obyvatelé obce měli v neděli poměrně radikální názory. Spojení explozí muničních skladů s dvojicí ruských agentů nevěří.

Související obsah

Čištění vrbětického areálu od rozmetané munice se protáhlo až do roku 2020. Odhaduje se, že tyto práce vyšly na jednu miliardu korun.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz