Domácí

ŽIVĚ: Otevřou za týden další školy a obchody? Vláda jednala o změnách

Vláda Andreje Babiše (ANO) po pondělním jednání oznámila brzký návrat praktické výuky na střední i vysoké školy nebo dětí do mateřinek ve dvou krajích s nejlepší epidemickou situací. Za pár dní se budou moci k očkování proti covidu registrovat lidé nad 60 let.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) po jednání vlády oznámil, že situace v Česku se nadále zlepšuje a díky tomu je možné od pondělí 26. dubna vrátit do mateřinek ve dvou krajích všechny děti. Jde o Královéhradecký a Karlovarský kraj, kde je aktuálně nejlepší epidemická situace. Velmi nízký výskyt nových případů je i v Plzeňském kraji, ve čtvrtek by tak mělo být zřejmé, zda se od pondělí školky naplno otevřou i v tomto regionu.

"Od 26. dubna se budou moci středoškoláci účastnit praktické výuky. Studenti posledních ročníků vysokých škol pak budou moci nastoupit na praktickou a klinickou výuku," oznámil na twitteru ministr školství Robert Plaga (za ANO). 

Vláda se znovu sejde ve čtvrtek, aby zhodnotila vývoj epidemie a jednala o případném dalším rozvolnění opatření nejen v oblasti školství, ale i dalších oblastech života. Také by měla veřejnosti představit "jízdní řád" dalšího rozvolňování třeba pro obchody či služby.

Podle Babiše se od pátku otevře registrace k očkování pro občany nad 60 let věku.

Vývoj pandemie nezhoršily Velikonoce a negativně se zatím neprojevilo ani rozvolnění od pondělí 12. dubna. Ve hře tak je právě další uvolnění přísných opatření. Ministerstvo zdravotnictví v minulosti mluvilo o tom, že další rozvolnění může přijít nejdříve po 14 dnech. 

V pondělí ráno se kvůli případnému rozvolnění sešla rada vlády pro zdravotní rizika. "Jednala o návratu dětí do škol, rychlosti očkování a otevření registrace pro další věkové skupiny. Velkým tématem byl návrat studentů praktické výuky a dětí v mateřských školách," uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

Související obsah

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) minulý týden řekl, že by mohly otevřít i některé služby. Mezi prvními zmínil kadeřnictví a psí salóny. Ve hře je ovšem varianta, že by si lidé před návštěvou kadeřnictví museli udělat test na koronavirus.

Vláda se také zabývala událostmi kolem výbuchu ve Vrběticích v roce 2014. Premiér Andrej Babiš a ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) v sobotu oznámili, že za výbuchem stáli Rusové. 

Kabinet na pondělním jednání také schválil prodloužení programu Antivirus. "Důvodem prodloužení je jak pokračující nepříznivá epidemiologická situace, tak předpokládaný termín nabytí účinnosti "kurzarbeitu" k 1. lednu 2022," uvedl mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Vladimír Dostálek.

Pokračovat bude také tzv. Izolačka. "Na vládě jsme schválili prodloužení Izolačky do konce června. Program, který motivuje lidi izolovat se, se osvědčil a vnesl do zvládání epidemie další světlo," uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). 

Související obsah

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) také uvedla, že vláda schválila přesun pěti miliard korun do rozpočtu ministerstva obrany. "Právě jsme rozpočtovým opatřením převedli z vládní rozpočtové rezervy pět miliard korun do kapitoly ministerstva obrany," uvedla Schillerová.

Šlo o zbytek peněz, které vláda ministerstvu obrany odebrala při schvalování rozpočtu. Snížit rozpočet úřadu ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) o 10 miliard požadovali komunisté. Bez přesunu peněz KSČM odmítala rozpočet na rok 2021 podpořit. První půlku peněz vláda obraně vrátila již na začátku roku.

A ministr Metnar zaznamenal ještě jeden úspěch. "Nebezpečí musíme čelit všemi způsoby. Nejen modernizovat armádu a nahrazovat zastaralou techniku, ale také účinně bojovat proti soudobým hrozbám. K tomu pomůže Národní strategie pro čelení hybridnímu působení, kterou v pondělí schválila vláda," uvedl Metnar.

Velké rozvolnění minulý týden nastalo ve Velké Británii, která patří mezi nejvíce proočkované země světa. Podívejte se, jak si tam lidé rozvolnění užívají:

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz