Domácí

Podvádí s vouchery, tvrdí Petr o velké cestovce. Ta se brání a vše vysvětluje

Podvádí s vouchery, tvrdí Petr o velké cestovce. Ta se brání a vše vysvětluje
Zdroj: TV Nova

Redakci TN.cz se ozval velmi nespokojený klient jedné z velkých českých cestovních kanceláří. Petr K. tvrdí, že Blue Style podvádí s poukazy (vouchery) na dovolené a že se neřídí přijatým zákonem. Firma se ovšem nařčení brání a vše vysvětluje.

"Chci se zeptat, jestli jste už zaregistrovali podvody cestovních kanceláří, které místo toho, aby nabízely vouchery podle zákona lex voucher, tak nabízejí vouchery, u nichž po uplynutí doby nemusejí vrátit peníze. Lidé jsou vazalové tohoto. Nebylo žádné upozornění, že se jedná o voucher jiného typu," volal před několika dny do redakce TN.cz rozhořčený Petr K.

Následně vysvětlil, že se v jeho případě jedná o zájezd do Egypta, který si loni v lednu objednal u CK Blue Style. "První záloha byla asi ve výši šesti tisíc,  druhá přibližně 40 tisíc, celkem tedy kolem 45 tisíc korun," popsal Petr K.

Pak se rozběhla pandemie covidu, Petr K. tak podle svých vlastních slov požádal na přelomu března a dubna o storno zájezdu a zaslání peněz na účet. Jenže mu prý cestovka nabídla vrácení pouze zlomku zaplacené částky a v půlce dubna nabídla balíček TravelSafe.

Související obsah

"Já myslel, že je to podle zákona lex voucher, který v té době vyšel. Prostě nabídli poukaz, který si budu moct vybrat příští rok. A pokud ne, tak se to vrátí," vypráví Petr K. Protože peníze v té době nutně nepotřeboval zpět, na nabídku přistoupil a věc pustil z hlavy.

Nedávno ovšem s kamarády, s nimiž chtěl na dovolenou původně už loni, začali řešit, kam tedy pojedou, dokonce se už domluvili na Turecku a začátku července. Všichni jsou prý už i očkovaní proti covidu, což by mohlo cestu usnadnit. A až v tu dobu zjistil, že "jeho" cestovní balíček se řídí jinými pravidly než vouchery podle zákona lex voucher. A že pokud si zájezd nevybere do podzimu, tak o peníze prý bez náhrady přijde.

"Takže jsem teď nucený si něco objednat, zaplatit jim nějakou částku. Zdá se mi to nefér. Člověk jim tam rok nechá skoro 50 tisíc a cestovní kanceláře vymyslí takovouto levárnu," zlobí se Petr K. Zároveň ale přiznává, že si měl vyžádat a prostudovat přesné podmínky. Prý byl ale "vyjukaný." Na postup velké cestovky si prý na internetu stěžují i další zákazníci.

Blue Style se ale nařčení nespokojeného klienta brání a jakékoli pochybení odmítá. Navíc podle kanceláře není pravda, že peníze propadnou letos na podzim.

"Všichni klienti od nás včas písemně obdrželi jasně stanovené podmínky, na jejichž základě se mohli sami rozhodnout, zda využijí variantu poukazu TravelSafe+, změnu zájezdu zdarma či storno zájezdu, které podléhalo platným všeobecným smluvním podmínkami, se kterými je klient seznámen před podpisem smlouvy o zájezdu," reagoval pro TN.cz provozní ředitel CK Blue Style Ondřej Rušikvas.

Související obsah

Po přijetí zákona o voucherech cestovka svou nabídku rozšířila právě o poukazy podle zákona lex voucher a nerozhodnutí klienti si mohli vybrat. "Zároveň byly veškeré podmínky a rozdíly mezi poukazy komunikovány na našich stránkách a klienti se na nás s případnými dotazy mohli obrátit i prostřednictvím e-mailů a dotazů na call centru," zmiňuje Rušikvas. Petr K. se podle něj pro poukaz TravelSafe+ rozhodl loni 29. dubna a "zadáním vygenerovaného identifikačního kódu toto rozhodnutí potvrdil."

"Poukaz mohou klienti uplatnit na zájezdy z naší nabídky až do 31. 10. 2021 s tím, že vycestovat mohou i v roce 2022. K dnešnímu dni byla uplatněna více než polovina těchto poukazů," uvedl Rušikvas.

"Vždy postupujeme v souladu s nastavenými podmínkami, v případě lex voucheru podmínkami, které jsou stanoveny zákonem, a o všech těchto podmínkách jsou naši klienti dopředu informováni," zdůraznil provozní ředitel Blue Stylu.

Vouchery za zrušené zájezdy lidé uplatňují už od loňského podzimu. Více v reportáži TV Nova:

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz