Domácí

Z hyen jsou milí novináři. Prezident jmenoval nového ministra zahraničí

Ministrem zahraničí se ve středu odpoledne stal Jakub Kulhánek (ČSSD). Do úřadu ho jmenoval prezident Miloš Zeman, který tentokrát oslovil přítomné novináře jinak než minule.

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenoval Jakuba Kulhánka ministrem zahraničí. Kulhánek ve funkci nahradil odvolaného Tomáše Petříčka (ČSSD). Post dosud zastával vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

"Je před vámi, jako před každým ministrem zahraničí, těžký úkol, jehož podstatou je hájení národních zájmů České republiky. Tento pojem je někdy znevažován a někdy se říká, že ti, kdo hájí národní zájmy, jsou populisté nebo dokonce xenofobové," řekl po jmenování Kulhánka Zeman. "Řiďte se vlastním rozumem a radami skutečných odborníků. Přeji vám ve vaší práci úspěch," dodala hlava státu.

Přítomné novináře tentokrát prezident oslovil: "Dobrý den, milí novináři." Jde o výraznou změnu oproti jmenování ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO). Tehdy si Zeman vysloužil kritiku za spojení "pusťte hyeny." Více se dozvíte v tomto článku

Ke kauze Vrbětice se prezident při ceremoniálu vůbec nevyjádřil. Zeman chce k případu promluvit v neděli. 

Související obsah


 

Jakuba Kulhánka čeká perný první den v práci. "Odpoledne mám rozhovor s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem, následně na 18. hodinu jsme předvolali ruského velvyslance," řekl nový ministr. Po schůzce s velvyslancem chce Kulhánek svolat tiskovou konferenci. 

Kulhánek je jedním z nejbližších spolupracovníků šéfa ČSSD Hamáčka. Od poloviny července 2018 pracoval jako Hamáčkův náměstek na ministerstvu vnitra. V minulosti působil také jako náměstek na ministerstvech obrany a zahraničí.

Kritiku od opozice si Kulhánek vysloužil kvůli svému působení v čínské společnosti CEFC Europe. "Návrh ČSSD, aby pozici ministra zahraničí obsadil Jakub Kulhánek, je dalším vítězstvím Miloše Zemana. Politbyro Komunistické strany Číny asi bylo nespokojeno, že se stará hlavně o Rusko, tak chce rozložit síly," uvedla například šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. 

Související obsah

Podle vedení ČSSD je Kulhánek dobrý kandidát. "Hledali jsme člověka, který by tu pozici mohl zvládnout, který má kontakty na ministerstvech a na ministerstvu zahraničí a má adekvátní znalosti a vzdělání. Vládne několika cizími jazyky, nyní pracuje na ministerstvu vnitra, ale v minulosti pracoval na zahraničí. Má prověrku tajné, možná přísně tajné, teď nevím přesně," vysvětlil místopředseda ČSSD Roman Onderka, proč bude ministrem právě Kulhánek. 

První volbou na post ministra zahraničí byl ministr kultury Lubomír Zaorálek, který ale funkci odmítl. Hamáček proto vybral svého náměstka na ministerstvu vnitra Jakuba Kulhánka.


Nově jmenovaný ministr zahraničí Kulhánek poprvé vystoupil ve své funkci na tiskové konferenci. Na celý záznam se podívejte zde:

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

V prvním pololetí roku 2021 nejvíce zabíjel v Česku covid-19

V prvním pololetí roku 2021 zemřelo podle předběžných dat 76,7 tisíce obyvatel Česka. U 17,2 tisíce z nich bylo jako základní příčina smrti určeno onemocnění covid-19. Ve srovnání s druhým pololetím roku 2020 vzrostl počet zemřelých s touto příčinou o 6,9 tisíce, informuje Český statistický úřad (ČSÚ).

Píše se na Deník.cz