Domácí

Obchody i školy. Vláda projedná další rozvolnění opatření v Česku

Vláda ve čtvrtek představila balíčky rozvolňování. Mezi posledními přijdou na řadu divadla, kina a bazény. Počkáme si i na zahrádky restaurací. Kabinet také oznámil přísná pravidla, která budou platit. Například ke kadeřnici nebo do kina budou lidé potřebovat negativní test na koronavirus.

V pondělí 3. května by měly otevřít všechny obchody a vybrané služby. "Pokud bude pokračovat příznivý trend vývoje epidemie, tak 3. května uvolňujeme zbytek obchodů, trhů a v přísném hygienickém režimu vybrané služby spojené s péčí o tělo, péčí o zvířata nebo lázeňskou zdravotní péčí," uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Definitivní potvrzení dá vláda příští čtvrtek. 

Podmínkou bude, že počet nakažených v České republice klesne pod 100 na 100 tisíc obyvatel za posledních 7 dní. "Dnes jsme na čísle 177," dodal Havlíček. 

Služby jako kadeřnictví, pedikúra nebo manikúra budou fungovat pouze za podmínky negativního testu, který může být PCR nebo antigenní. Testovat se nemusí lidé, kteří už za sebou mají očkování na covid-19 nebo jsou 90 dní po prodělání nemoci. 

Vláda také představila tzv. balíčky rozvolňování, které by se měly řídit počtem nakažených na 100 tisíc obyvatel. Nebudou tedy existovat přesné datumy pro rozvolnění. Kritické hranice budou 100, 75 a 50 nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních 7 dní. Důležité bude číslo za celou republiku, rozvolňovat se tak nebude po krajích.

Balíčky rozvolňování

Ve čtvrtečních Televizních novinách Havlíček odhadl, že zahrádky restaurací by se mohly otevřít od 17. května, jejich vnitřní prostory pak o další dva týdny později. Vše ale závisí na vývoji epidemické situace.

Havlíček vysvětlil, proč se rozvolnění netýká restaurací už nyní:

Změny bude vláda potvrzovat vždy ve čtvrtek a platit budou vždy od pondělí. Balíčků má být celkem šest. V pondělí 3. května se spouští druhý balíček.

Mezi posledními přijdou na řadu bazény, divadla, kina nebo vnitřní sportování. Platit budou nicméně velmi přísná pravidla. Například při návštěvě kina nebo sauny bude nutný negativní test na koronavirus.

Podívejte se, jak na rozvolnění reaguje provozní restaurace:

Plán pro rozvolnění ve školách

 

Vláda také představila plán pro rozvolnění výuky ve školách. Od příštího pondělí se naplno otevřou školky ve třech krajích, o týden později se mají do lavic vrátit i žáci druhých stupňů ZŠ. Podrobnosti najdete v tomto článku.

Situace v Česku se výrazně liší

Mezi jednotlivými okresy panují podle dat ministerstva zdravotnictví propastné rozdíly - zatímco například na Chebsku úřady hlásí za posledních 7 dní necelých 23 nově nakažených na 100 tisíc obyvatel, na Vsetínsku je to více než desetinásobek - konkrétně 337,67.

Ještě tento týden bude ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) také jednat se šéfem Národní sportovní agentury Milanem Hniličkou o dalším rozvolňování v oblasti sportu, především pro amatéry. Výsledky schůzky by měla vláda probrat příští pondělí.

Na celou tiskovou konferenci se můžete podívat zde:

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz