Domácí

Ruskou ambasádu musí opustit další pracovníci, oznámila vláda

Česká republika zastropuje počet diplomatů ruské ambasády na současný stav naší ambasády v Moskvě. Oznámil to ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Jde o reakci na vyhoštění 20 pracovníků české ambasády v Moskvě.

Úřad vlády svolal na čtvrteční odpoledne mimořádnou tiskovou konferenci. Promluvil na ní premiér Andrej Babiš (ANO), ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD).

"Doufali jsme, že Rusko uzná nepřiměřenost své reakce. To se nestalo. Proto jsme se rozhodli naprosto adekvátně reagovat," řekl na úvod tiskové konference premiér Andrej Babiš (ANO). 

Protože Rusko na ultimátum Česka nereagovalo, tak jeho ambasádu musí opustit další lidé. "Zastropujeme počet diplomatů na ruském velvyslanectví na současném stavu naší ambasády v Moskvě. Ruská strana bude mít čas na stažení svých lidí do konce května," řekl ministr zahraničí Kulhánek. 

"Důkazy o teroristickém aktu na našem území jsme nemohli a nemůžeme nechat bez reakce. O našem kroku je plně informovaný pan prezident a podporuje jej," dodal Babiš.

Související obsah

Na české ambasádě v Moskvě je nyní 24 pracovníků, z čehož je 5 diplomatů. Na ruské ambasádě v Praze je 27 diplomatů a 67 administrativně technických pracovníků. Z ruské ambasády by tak mělo odjet minimálně 70 lidí. 

Odpoledne pak ministr Kulhánek sdělil, že ruská strana přechází na striktní paritu, počet lidí na velvyslanectvích v Praze a Moskvě se srovná.

Více se dočtete ZDE

.

Rusové měli podle ultimáta, které jim ve středu dal ministr Kulhánek do čtvrtečních 12:00 umožnit návrat českých diplomatů na ambasádu v Moskvě. Už ve středu ale ústy mluvčího Kremlu Dimitrije Peskova odmítli, aby s nimi takto někdo mluvil. 


Celá kauza odstartovala v sobotu, kdy Babiš a Hamáček řekli, že Rusko se podílelo na výbuchu ve skladu zbraní ve Vrběticích v roce 2014. Následně policie vyhlásila pátrání po dvou ruských agentech, kteří podle vyšetřování stojí za explozí muničního skladu.

Související obsah

Česko poté oznámilo, že je připraveno vyloučit ruskou společnost Rosatom z tendru na dostavbu Dukovan. A z ambasády v Praze vyhostilo 18 pracovníků, kteří podle Hamáčka jsou agenti tajných služeb. Moskva v první reakci vyhostila z české ambasády 20 zaměstnanců. Protože je ale česká ambasáda mnohem menší než ta ruská v Praze, tak ji vyhoštění paralyzovalo.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

Na záznam tiskové konference, se podívejte zde:


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru trajektu na Filipínách zahynulo nejméně 7 lidí

Nejméně sedm lidí přišlo o život při pondělním požáru trajektu Mercraft 2 na Filipínách, který převážel 124 lidí včetně posádky z ostrova Polillo do Realu v provincii Quezon, informuje agentura AFP. Fotografie sdílené pobřežní stráží ukazovaly, jak se z lodi zachvácené požárem. Doposud bylo zachráněno na 120 lidí, po zbytku pasažérů pátrá pobřežní stráž. K neštěstí došlo asi 7 kilometrů od přístavu.

Píše se na Deník.cz