Domácí

Poslanci kývli na stejnopohlavní sňatky, návrh poslali do druhého čtení

Poslanci kývli na stejnopohlavní sňatky, návrh poslali do druhého čtení
Zdroj: TV Nova

Poslanci ve čtvrtek na mimořádném jednání poslali do druhého čtení návrh o manželství pro stejnopohlavní páry. Návrh ležel ve Sněmovně skoro tři roky. Část poslanců byla však proti němu, což rozpoutalo velkou debatu. Návrh musí nyní posoudit sněmovní výbory.

Poslanci ve čtvrtek na mimořádné schůzi poslali do druhého čtení návrh manželství pro stejnopohlavní páry. Návrh ležel ve Sněmovně už skoro tři roky. Návrh však nejspíše do voleb schválen nebude. Sněmovna podpořila také navrhované zvýšení ochrany manželství jako svazku muže a ženy zakotvením v Ústavě.

Pro schválení homosexuálního manželství byli poslanci z klubu ANO, ČSSD, TOP 09, Pirátů, hnutí STAN a KSČM. Část poslanců je však striktně proti stejnopohlavním sňatkům, což rozpoutalo divokou debatu.


V Česku je od roku 2006 možnost registrovaného partnerství. Nedává ale stejnopohlavním párům právo na adopci dětí, dědické právo, ani na právo na informace o zdravotním stavu partnera například při jeho hospitalizaci. Stejná práva pro všechny dlouhodobě prosazují třeba Piráti.

Proti stejnopohlavnímu manželství jsou poslanci SPD. "Manželství by mělo zůstat svazkem mezi mužem a ženou. Osobně proti homosexuálům nic nemáme. Nepodpoříme ale manželství homosexuálů" řekl předseda SPD Tomio Okamura s tím, že kdyby si představil, že ho jako malého adoptuje stejnopohlavní pár, tak raději skočí z okna.

Tomio Okamura se ve Sněmovně vyjádřil ke stejnopohlavnímu manželství:

 

Debata rozněžnila poslance Pirátů Tomáše Martínka."Byl bych rád, kdybych žil v zemi, kde mají všichni stejná práva a mohou se všichni vzít," řekl se slzami v očích poslanec.

Tomáš Martínek se rozplakal v Poslanecké sněmovně:

Za homosexuální manželství se postavila předsedkyně TOP09 Markéta Adamová Pekarová. "Byť jsem katolička, podpořím manželství pro stejnopohlavní páry. Apokalypsy a zhroucení nehrozí. Pokud něco ohrozí mou rodinu, tak lhostejnost nebo jiný heterosexuál Proto o vztah pečuji," nechala se slyšet Pekarová.

Nelibě se vyjádřila také Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolóra). "Trikolóra si do svého programu jako své hlavní heslo vypsala, že lidem vrátíme normální svět. Ono totiž ve světě, který se zbláznil, není nic důležitějšího. A co je teď normální? Normální dle nás je, že existují jen dvě pohlaví. Normální je, že rodinu tvoří maminka, tatínek a děti," vysvětlila Majerová Zahradníková.

Související obsah


Lidovecký návrh má ukotvit v Ústavě, že manželství je svazek muže a ženy. "Pokud homosexuální páry dnes nemají některá práva, která se týkají třeba dědictví nebo společného jmění, tak je vhodné takto upravit občanský zákoník. Ale není možné jít cestou, že vlastně zrelativizujeme manželství a budeme ho redefinovat tak, jak to navrhují Piráti a další," uvedl poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL).


Homosexuální sňatky jsou možné v 29 zemích světa, z toho v 16 v Evropě. Většina umožňuje i adopci dětí těmito páry. Loňský průzkum agentury Median ukázal, že pro sňatky homosexuálů jsou v Česku dvě třetiny lidí.

Na pořadu jednání je také novela zákona, která by měla upravovat mazání obsahu ze strany provozovatele rozsáhlé sociální sítě.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz