Domácí

Senátoři schválili pravidla voleb do Sněmovny. Novela prošla beze změn

Senátoři schválili pravidla voleb do Sněmovny. Novela prošla beze změn
Zdroj: Profimedia

Senát ve čtvrtek schválil beze změn volební novelu. Ta například zavádí potřebný nový způsob přepočtu voličských hlasů na poslanecké mandáty. Senátoři však odmítli přijmout možnost, aby mohli korespondenčně hlasovat čeští občané v zahraničí.

Novela volebního zákona, kterou odhlasoval ve čtvrtek Senát, zachovává 14 volebních krajů. Novelu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. "Jsem rád, že se obě komory Parlamentu ve velmi krátkém čase dokázaly dohodnout na kompromisu. Výsledky hlasování tak bude možné převést na mandáty podle jasného postupu,“ řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).


Novela je reakcí na požadavek Ústavního soudu, který chtěl odstranit zvýhodnění velkých stran, což bylo způsobené různě velkými volebními kraji a použitím tzv. DˈHondtovy metody. I tak nový způsob přepočtu stále počítá s mírnou výhodou pro úspěšnější politické subjekty.

Související obsah


Nově je stanovena hranice pro vstup koalic do Sněmovny. Ty dvoučlenné budou potřebovat minimálně osm procent hlasů, vícečlenné koalice 11 %.


"Pro voliče a volební orgány je schválení novely volebního zákona dobrou zprávou, protože konání podzimních voleb není ohroženo mezerou v zákoně,“ doplnil Hamáček.

Prezident Zeman prý nebude blokovat volební zákon. Tvrdí to šéf Pirátů Ivan Bartoš:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz