Koronavirus

Lidé mají po covidu-19 problém se spánkem. Ovlivňuje to i jejich vztahy

Až pět procent lidí vyléčených po prodělaném covidu-19 trpí nespavostí. Problém mají nejen s usnutím, ale často se budí i po pár hodinách spánku. Důvody nespavosti zatím lékaři přesně neznají. Mohlo by jít ale o spojení problémů s imunitou a psychikou.

"Usnu maximálně na hodinu, pak se zase probudím a převaluju se," popsal 26letý Stanislav Novotný, který covid-19 prodělal před sedmi měsíci. Dosud si ale nese následky. Je často unavený, zadýchává se a hlavně má problémy se spánkem. "Nemůžu usnout, prakticky denně mě bolí hlava," dodal Stanislav. 

A není jediný. Podle celosvětové studie trpí i po vyléčení covidu poruchami spánku okolo pěti procent pacientů. V ordinacích neurologů i psychiatrů zvoní telefony neustále. Pacienti ale na termín vyšetření čekají i několik týdnů.

"Asi nevíme o všech případech, ale 15 až 20 % hovoří o tom, že nemohou spát," popsal svou zkušenost psychoterapeut Sáva Arabadžiev. "Projevuje se to do únavy člověka, do pracovního výkonu, ale i do osobního života. Spánkový deficit se projevuje i do konfliktu mezi partnery," dodal psychoterapeut. 

Související obsah

Některé jiné vyléčené zase trápí přemíra únavy. Třeba pan Petr z Ostravy by prospal celý den, musel si kvůli tomu snížit i úvazek v práci. "Spím více a mohl bych spát v podstatě pořád. Každá činnost mě rychle unaví. Odpoledne už si musím lehnout, protože přijde krize," popsal Petr. 

Až třetina lidí také trpí po covidu bolestmi, zhoršil se jim zrak nebo mají obtíže s dýcháním. Kvůli tomu v Česku vznikají postcovidová centra. Zájem o ně je veliký a lékaři musí pacienty objednávat dlouho dopředu nebo i odmítat.

Související obsah

"Pacienty teď aktuálně v rámci našeho postcovidového centra objednáváme až třeba na prázdniny," řekl primář z Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy Fakultní nemocnice Brno Vladimír Herout. 

Mezi komplikace po covidu19 patří i kožní problémy, vypadávání vlasů a bolesti kloubů.

mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Diplomatický bojkot zimní olympiády v Pekingu podpoří i Kanada

Kanada se připojí ke Spojeným státům, Velké Británii a Austrálii v diplomatickém bojkotu zimních olympijských her v Pekingu, řekl ve středu kanadský premiér Justin Trudeau. Oznámení přišlo poté, co Bílý dům spolu s australskou a britskou vládou potvrdily diplomatický bojkot zimních her v únoru na protest proti porušování lidských práv v Číně. Čína slíbila, že bude reagovat "pevnými protiopatření".

Krátká zpráva

Piráti a STAN podali ústavní stížnost kvůli přepočtu hlasů z voleb

Koalice Pirátů a Starostů podala stížnost k Ústavnímu soudu kvůli přepočtu hlasů v říjnových sněmovních volbách. Nejvyšší správní soud jejich stížnost zamítl. Pokud by uspěli, mohli by mít o jednoho poslance víc. Státní volební komise podle koalice špatně přepočítala hlasy v takzvaném druhém skrutiniu. Podle šéfa STAN Víta Rakušana je nepochopitelné, že druhé ANO, které ztratilo na vítěze voleb 40.000 hlasů, získalo o jeden mandát víc než vítěz voleb.

Píše se na Deník.cz