Domácí

Vláda schválila další rozvolňování. Co se změní a kdy? VELKÝ PŘEHLED

Vláda Andreje Babiše (ANO) se v pondělí odpoledne sešla, aby projednala rozvolnění protiepidemických opatření. Výsledkem je, že od 17. května skončí rotační výuka na prvním stupni základních škol, lidé si budou moct skupinově posedět na zahrádkách restaurací a probíhat začnou i první kulturní akce. Dobré zprávy má i pro provozovatele ubytovacích zařízení a zoologických zahrad.

V pondělí 10. května se Česká republika dočkala velkého rozvolnění a po zhruba půl roce se konečně otevřely všechny obchody a většina služeb. A vláda projednala další velké rozvolnění, které má nastat už v pondělí 17. května. Ministři minulý týden naznačili, že změna by se měla dotknout hlavně škol, restaurací a kultury.


Školství


Od 17. května budou bez rotací fungovat první stupně základních škol v celé ČR a druhé stupně ve vybraných krajích. Další změnou je, že k testování budou moct školy využívat PCR testů v rozmezí jednou za 14 dnů. Více o změnách ve školství se dozvíte v článku zde.

Vláda dlouhodobě upozorňuje, že školáci jsou pro ni prioritou. Premiér Andrej Babiš (ANO) už dříve oznámil, že chce, aby 17. května skončila rotační výuka na základních školách. "Já jsem řekl jasně ministrům zdravotnictví a školství a šéfovi státních hmotných rezerv a paní náměstkyni ministra zdravotnictví Svrčinové, že si přeju, aby udělali maximum pro to, aby 17. května všichni studenti a školáci šli do školy bezrotačně, takže základka, středoškoláci," uvedl Babiš.

Související obsah


Restaurace


Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) potvrdil, že od pondělí se otevřou zahrádky restaurací. "Zahrádky restaurací otevírají od 17/5 v režimu max. 4 hosté u stolu, pokud nejde o osoby ze společné domácnosti. Podmínkou je, aby zákazník byl očkován nebo testován na bázi PCR/POC testů, příp. samotestů nebo prodělal onemocnění COVID-19," oznámil na twitteru vicepremiér. 
 

Na tuto zprávu provozovatelé restaurací čekali dlouhé týdny. Pro mnohé z nich ale nové rozvolnění neznamená příliš velkou změnu. Velká část z nich už zahrádky otevřela, prozatím fungovaly jen v režimu bez obsluhy. 


Související obsah


Kultura


Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) oznámil spuštění prvních kulturních akcí. Od 17. 5. bude možné rozjet venkovní kulturní akce s účastí až 700 diváků. Podmínkou bude negativní test na koronavirus, odstup nejméně 14 dnů od očkování nebo maximálně 90 dnů od prodělání nemoci covid-19.

V týdnu od 24. 5. se pak měla tato kapacita navýšit na 1000 účatníků venku a možné bude pořádat i vnitřní akce s 500 lidmi vždy při kapacitě maximálně 50 procent. Vždy ale bude nutné splňovat předem dané podmínky týkající se doby od posledního očkování nebo třeba testování.

Hotely a jiná ubytování

Za čtrnáct dnů by mohly otevřít ubytovací služby. Povinný zřejmě bude ale negativní test na covid. Oproti tomu vláda zatím nepočítá s omezením kapacity. 

Další změny

V nemocnicích budou od příštího týdne znovu povoleny návštěvy. Zoologické a botanické zahrady mohou naplnit kapacitu na 50 procent. Doposud to bylo 20 procent.

Ministr zdravotnictví po jednání vlády uvedl, že zvažuje i rozvolnění týkající se očkování. "Otevřeli bychom další skupinu 40 plus," pronesl s tím, že hlavní otázkou, která se v souvislosti s touto změnou probírala, byla funkčnost rezervačního systému a obava z jeho možného zahlcení. 

Související obsah

Arenberger zároveň upozornil na potřebu přeočkování. Podle něj je pravděpodobné, že vakcinace se po nějaké době bude muset opakovat a to zejména kvůli výskytu různých mutací i postupnému poklesu protilátek v těle. 

Vláda se při rozvolňování řídí tzv. balíčky. 10. května Česká republika spustila třetí balíček, který je navázán na incidenci 100 nově nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních 7 dní. Další balíček je spojen s číslem 75. Kromě zmíněných věcí balíček obsahuje také otevření hotelů a penzionů. Svateb by se venku mohlo nově zúčastnit až 50 lidí.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger v pondělí ve Snídani s Novou řekl, že konec rotační výuky zatím není jistý:

Na celou tiskovou konferenci po jednání vlády se podívejte ZDE:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz