Domácí

Babiš: Spustíme očkování pro lidi nad 40, bude víc vakcín pro praktické lékaře

Na základě jednání integrovaného centrálního řídícího týmu se rozhodlo tom, že se v neděli o půlnoci spustí registrace k očkování pro lidi v kategorii 40 – 44. Oznámil to premiér Andrej Babiš po setkání s předsedou praktických lékařů, národní koordinátorkou pro očkování a s náměstkem ředitele VZP pro zdravotní péči. Více dávek vakcín bude nyní chodit přímo k praktickým lékařům.

Ve čtvrtek se sešli premiér Andrej Babiš (ANO), předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka, národní koordinátorka očkování Kateřina Baťhová a náměstek ředitele VZP pro zdravotní péči David Šmehlík, aby projednali postup očkování u praktických lékařů.

Premiér oznámil, že se v neděli o půlnoci otevře registrace k očkování pro další věkovou kategorii, od pondělí se tak budou nově moci zapsat lidé od 40 let a starší.

"Myslím, že očkování funguje velice dobře, takže budeme rádi za zájem, a myslím si, že i v té kategorii 45+ už dnes máme zaregistrovaných víc než 200 tisíc občanů," popsal Babiš.

Během května a června by do Česka mělo dorazit větší množství vakcín, podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka by to mělo být téměř sedm milionů dávek.

Část vakcín bude nově proudit přímo k praktickým lékařům, kteří si stěžovali na nedostatek. Mělo by se jednat o vakcínu Moderna, Pfizer bude chodit do očkovacích center. V květnu a červnu by se mělo jednat o 454 tisíc dávek.

Související obsah

Podle Chlíbka bychom se při plánování vakcinační strategie nyní měli soustředit právě na očkování u praktických lékařů, aby pacienti nemuseli cestovat za vakcínou do vakcinačních center.

Problémem by také nyní mohlo být očkování mezi mladšími lidmi. Ti se totiž necítí nákazou tolik ohroženi. "Já jsem požádal kolegy, aby samozřejmě připravili kampaň pro mladší věkové kategorie, takže se to chystá a samozřejmě by to mělo mít jiný charakter než ta všeobecná kampaň, kterou máme v mediálním prostoru," nechal se slyšet premiér Andrej Babiš (ANO).

  

V Česku už bylo aplikování přes 3,9 milionu dávek, dvěma dávkami bylo naočkováno přes milion lidí. Lékaři denně aplikují desítky tisíc očkovacích dávek.

Na celou tiskovou konferenci se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz