Domácí

Cestovatelská mapa se mění, ministerstvo upravilo podmínky pro návrat

Ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo seznam zemí podle míry rizika. Od pondělí 17. května se do červené kategorie přesunou Slovensko, Andorra a Francie. Do oranžové kategorie přejde San Marino. Naopak Island bude v zelené.

Od pondělí 17. května začne platit nová "cestovatelská mapa" ministerstva zdravotnictví. Do červené kategorie, která se vyznačuje zeměmi s vysokým rizikem nákazy, se zařadí Slovensko, Andorra a Francie.

Do kategorie již nyní spadá Belgie, Bulharsko, Dánsko, Itálie, Monako, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Lotyšsko, Rakousko, Polsko, Estonsko, Maďarsko, Rumunsko, Řecko, Německo, Slovinsko, Švýcarsko, Španělsko.

Do oranžové kategorie, kam spadají země se středním rizikem nákazy, patří sem Finsko, Norsko, Irsko, Kanárské ostrovy, Malta, Portugalsko a Baleárské ostrovy, se nově zařadí také San Marino.

Související obsah

Státy v zelené kategorii, jsou to Vatikán, Austrálie, Izrael, Jižní Korea, Nový Zéland, Singapur a Thajsko, nově doplní Island.

Povinnosti při návratu do ČR

Pokud se lidé vrací z tmavě červených zemí, musí PCR test podstoupit ještě před vstupem na území České republiky.

U zemí v červené kategorii zůstává povinnost podstoupit PCR test, a to nejpozději pět dní po návratu. U tmavě červených je to nejdříve pět dní po návratu. Do té doby musí osoba zůstat v samoizolaci. Zůstává také povinnosti vyplnit příjezdový formulář. Tyto povinnosti neplatí jen pro zelenou kategorii zemí.

Pro lidi, kteří se vrací ze zemí v červené a oranžové kategorii hromadnou dopravou, podle ministerstva také platí povinnost podstoupit test ještě před vstupem do ČR.

Související obsah

Z preventivních důvodů je také cestujícím po návratu nařízeno na dva týdny nošení respirátorů všude mimo domov, a to i ve venkovních prostorech. Netýká se to zelených zemí.

Nově se omezený pohyb a povinnost podstoupit test netýká lidí, kteří jsou alespoň 22 dní po první dávce očkování a vrací se ze zemí v oranžové nebo červené kategorii.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz