Zahraničí

VIDEO: Itálií otřásly výbuchy. K životu se probudily sopky Etna a Stromboli

Itálií otřásla ve středu řada výbuchů. Téměř současně se totiž k životu probudily sopky Etna a Stromboli.

Brzy ráno ve středu vybuchla italská sopka Etna, která se nachází na severovýchodě Sicílie. Podle Národního institutu geofyziky a vulkanologie (INGV) lávová fontána dosahovala nadmořské výšky 2800 metrů.

Už z dálky bylo vidět, jak z jihovýchodní strany hory stoupá hustý mrak z dýmu a popela. "Soptit kráter přestal až dopoledne,“ uvedl INGV.

Související obsah

Krátce před 15. hodinou se probrala k životu také sopka Stromboli, která patří mezi nejaktivnější na světě. Podle INGV dotekla láva až na pobřeží ostrova v Tyrhénském moři. Není to však poprvé, co oba vulkány vybuchly ve stejný den. Podle odborníků však zatím neexistují žádné důkazy o jakékoliv souvislosti.

Etna navíc v poslední době vybuchuje opakovaně, naposledy v polovině února. Tehdy muselo být kvůli hustému kouři, který stoupal do výše jednoho kilometru, dočasně uzavřené letiště v Katánii.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Fiala navrhne Michala Koudelku na šéfa BIS

Premiér Petr Fiala (ODS) navrhne Michala Koudelku na šéfa Bezpečnostně informační služby. Sněmovní bezpečnostní výbor návrh projedná 3. února. Koudelka zastával funkci ředitele BIS už v letech 2016 – 2021.

Píše se na Deník.cz