Zahraničí

VIDEO: V Kongu vybuchla sopka. Miliony lidí prchaly před lávou

Po téměř dvou desetiletích vybuchla v sobotu v Kongu sopka Nyiragongo. Vulkán se nachází poblíž dvoumilionového města Goma, jehož obyvatelé se v panice pokusili zasaženou oblast opustit.

Dva miliony lidí v Kongu se snažily uprchnout do bezpečí. Sopka Nyiragongo, která stojí na východě Konga, patří k nejaktivnějším vulkánům světa a nyní se probudila k životu a začala chrlit lávu.

Z místa zatím nejsou zprávy o obětech, ale svědci uvedli, že láva již pohltila jednu dálnici, která spojuje Gomu s městem Beni v provincii Severní Kivu. Podle agentury AP naštěstí láva nemířila přímo na město Goma. 

Poslední erupce sopky Nyiragongo v roce 2002 po sobě zanechala stovky mrtvých a více než 100 000 lidí přišlo o střechu nad hlavou.

Související obsah

Konžský prezident Felix Tshisekedi řekl, že se v neděli vrátí z Evropy dříve, než bylo plánováno, aby pomohl koordinovat humanitární pomoc.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Severní Korea mobilizuje armádu a zintenzivňuje trasování

Severní Korea musela mobilizovat armádu, aby zajistila distribuci léků na covid a nasadila více než 10 000 zdravotnických pracovníků, aby pomohli s trasováním nakažených, informuje Reuters s odkazem na státní média KCNA. V zemi vypukla epidemie covid-19, kterou potvrdila teprve minulý týden, což vyvolává obavy z velké krize kvůli nedostatku vakcín a odpovídající zdravotnické infrastruktury. Ústředí státní nouzové epidemické prevence hlásilo dalších 269 510 lidí s příznaky horečky, čímž se celkový počet zvýšil na 1 483 060, zatímco počet obětí vzrostl od pondělního večera na 56, uvedla KCNA.

Krátká zpráva

USA souhlasí se zmírněním sankcí vůči Kubě z Trumpovy éry

Američtí představitelé oznámili plány na zmírnění tvrdých sankcí uvalených na Kubu bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Nová opatření schválená Bidenovou administrativou budou zahrnovat rozšíření amerických konzulárních služeb na Kubě, zrychlení udělování amerických víz pro Kubánce a zrušení stropu pro posílání finančních prostředků posílaných migranty v USA rodinným příslušníkům na Kubě, který dříve nesměl přesáhnout 1 000 dolarů jednou za tři měsíce.

Píše se na Deník.cz