Koronavirus

Vláda upravila systém testování, rozvolní se volnočasové aktivity

Česko se v pondělí 31. května dočká další vlny rozvolnění opatření. Zvýší se kapacita hromadných shromáždění, oslav nebo sportu, rozhodla vláda. Povoleny budou také skupinové prohlídky v zoologických zahradách, muzeích nebo galeriích. Od června se také mění systém testování, nově budou mít lidé nárok na dva PCR a čtyři antigenní testy měsíčně zdarma. Restaurace by se měly kompletně otevřít 14. června, potvrdil ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

Další rozvolnění nastane v pondělí 31. května. Rozšíří se zejména kapacita různorodých akcí, vláda jejich konání většinou podmiňuje očkováním, negativním testem nebo potvrzením o prodělání covidu.

Změny nastanou i v systému testování. Doposud mají lidé nárok na bezplatný antigenní test jednou za tři dny. "Bude možné mít zdarma dva PCR testy a čtyři antigenní testy. V případě pozitivního antigenního testu platí povinnost provést konfirmační PCR test, ten bude zdarma navíc k těm dvěma," řekl na pondělní tiskové konferenci ministr zdravotnictví Petr Arenberger.

Co se mění od 31. května

- otevřou se venkovní bazény s využitím nanejvýš 50% kapacity, dovnitř se smí pouze do šaten
- při sportu, shromážděních nebo oslavách se rozšiřuje kapacita na 75 lidí uvnitř a 150 venku, pokud budou mít očkování, negativní test nebo prodělali covid a ochranu dýchacích cest
- na pěvecké sbory může 30 lidí s dvoumetrovými rozestupy, mohou sundat respirátory, ale musí být očkovaní, testovaní nebo mít 180 dní po covidu, zároveň se musí vést evidence účastníků
- povolují se skupinové prohlídky nanejvýš 10 lidí v zoologických zahradách, muzeích, galeriích, na hradech či zámcích, v případě skupiny složené jen z očkovaných, testovaných a s imunitou to může být až 30 lidí
- s dodržením dvoumetrových rozestupů končí povinnost nosit roušky a respirátory při zájmových činnostech pro děti a mládež
- na kongresy a vzdělávací akce může 250 lidí uvnitř i venku, kapacita ale musí být využita jen z 50%

Související obsah

Vláda v pondělí rozhodla také o otevření venkovních bazénů. "Využít bude možné maximálně 50 procent kapacity, dovnitř se bude smět pouze do šaten," řekl Arenberger. Sportovních aktivit, shromáždění nebo oslav se bude moct od 31. května účastnit 75 lidí uvnitř a 150 venku.

"Pěvecké sbory nově mají umožněnu činnost za účasti 30 osob a dvoumetrovými rozestupy. Mohou si během zpěvu sejmout ochranu dýchacích cest za předpokladu, že jsou očkovaní, negativně testovaní nebo prodělali covid v posledních 180 dnech," uvedl ministr zdravotnictví.

Od příštího pondělí se povolují i skupinové prohlídky za účasti nanejvýš 10 lidí. Může jich být až 30, pokud budou všichni naočkovaní, otestovaní nebo se 180denní imunitou.

Konec roušek jen pro děti 

Při zájmových činnostech pro děti a mládež budou roušky a respirátory nutné jen v případě, že nebude možné dodržet dvoumetrové rozestupy. Za jejich zachování je mohou přítomní sundat.

Související obsah

"Navyšuje se i kapacita kongresů, vzdělávacích akcí nebo zkoušek na 250 lidí uvnitř i venku při využití maximálně 50% kapacity," oznámil Arenberger.

Ten potvrdil i nedělní slova premiéra Andreje Babiše (ANO) o otevření vnitřních prostor restaurací a hospod. Ten se pondělního jednání neúčastnil, protože je v Bruselu na summitu Evropské rady. Vláda by kompletní provoz restaurací měla povolit od 14. června.

Otazníky zatím zůstávají viset nad rozvolněním pravidel nošení roušek a respirátorů v létě. Premiér Andrej Babiš i hlavní hygienička Petra Svrčinová minulý týden zmínili, že by mohla skončit povinnost je nosit třeba ve společných prostorách nákupních center. "Zatím jsme o tom blíže nehovořili," uzavřel Arenberger.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Píše se na Deník.cz