Koronavirus

Na Českolipsku se rozšířila neznámá mutace! Nakažených jsou desítky

Liberecká krajská hygiena zpřísnila podmínky izolace nakažených koronavirem na Českolipsku. Rozšířila se tam totiž zatím neznámá mutace, řekla TN.cz mluvčí hygieny Zuzana Balašová. Mezi místními se podle informací TV Nova spekuluje o indické variantě viru. Odebrané vzorky momentálně zkoumá Národní referenční laboratoř.

Na Českolipsku hygienici odhalili neznámou mutaci koronaviru. Nakazilo se jí přinejmenším 57 lidí, potvrdil TV Nova ředitel krajské hygienické stanice Vladimír Valenta.

"Tato epidemiologická souvislost zahrnuje jednu firmu, základní a mateřskou školu a k tomu i rodinné kontakty," řekla TN.cz mluvčí hygieny Zuzana Balašová s tím, že se v okrese objevilo neobvykle vysoké množství případů v krátkém časovém sledu.

Hygienici okamžitě nařídili přísnější opatření v souladu s pokyny ministerstva zdravotnictví. "To znamená, že při podezření na zmutovaný virus karanténa nebo izolace končí dalším kontrolním testem na covid-19," upřesnila Balašová.

"Vyšetření části vzorků potvrdilo odchylku od viru, který teď běžně cirkuluje," konstatovala.

Související obsah

Valenta uvedl, že dosavadní zkoumání vzorků vyloučilo britskou mutaci. Mezi místními se tak spekuluje o indické variantě koronaviru. Vzorky teď metodou sekvenace prověřuje Národní referenční laboratoř.

"Na potvrzení Národní referenční laboratoře, zda se jedná o indickou mutaci, čekáme," uzavřela Balašová.

S dotazem na neznámou mutaci jsme oslovili i Státní zdravotní ústav (SZÚ), pod který referenční laboratoře spadají. Jeho mluvčí však dosud nereagovala.

Indická mutace koronaviru se rapidně šíří ve Velké Británii. Podrobnosti v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Píše se na Deník.cz