Domácí

Stan na pražském výstavišti nabídne kulturní akce. Dá se tam i otestovat

V areálu pražského výstaviště vyrostl obří stan inspirovaný jeskyními malbami. Během léta až do konce září má sloužit umělcům, hercům nebo kapelám z celé republiky. Velké šapitó by mělo pojmout více než 500 diváků, kteří se mohou těšit na představení akrobatů, klaunů, tanečníků, ale i vážné hudby.

Azyl 78. Tak se nový kulturní prostor v Holešovicích jmenuje. Premiéru si v úterý odbyl večerním představením spolku Jatka 78 s názvem Kabaret, pot a lesk režiséra Rosti Nováka.

"Dneska křtíme Azyl 78 komponovaným večerem, speciálně dělaným pro tuto událost, uvidíte více jak 30 učinkujících, herců, akrobatů, tanečníků. Máme připravenou třešničku, na židli ve vzduchu bude sedět jeden divák, který si představení užije z pohledu ptačí perspektivy v těch 12 metrech," lákal Rasti Novák, umělecký ředitel uměleckého souboru Cirk La Putyka.

Umělci vzhledem k pandemii covidu-19 přes osm měsíců před publikem nevystupovali a na kontakt s diváky se těší.

Související obsah

"Každý krok blíže k divákům je pro nás strašně důležitý. O to víc si člověk bude uživat každý večer, kdy bude moc přivítat 3D fyzického diváka," uvedl Novák.

Úterní generální zkouška napověděla, že diváci budou po celou dobu představení svědky prolínání tanečních kreací s akrobatickými kousky za doprovodu živé hudby.

Obří stan poskytne během léta zázemí až 18 divadelním a uměleckým spolkům z celého Česka.

"Azyl vznikl proto, že si myslíme, že bude příjemnější jak pro diváky, tak divadla, že nebudou v kamených budovách, ale v přírodě a brzy se tak vrátí ke kultuře," řekl ředitel Jatek 78 Štěpán Kubišta.

Související obsah

Diváci, kteří příjdou na představení, se mohou v areálu nechat otestovat. "Děláme vše proto, aby si diváci k nám našli cestu a nic jim to nezkomplikovalo," doplnil Kubišta.

"Jsem rád, že jsme to mohli podpořit. Tím, že tam budou hrát každý den, tak se tam chystám i já, je to součást renesance kultury, která nás v létě čeká," prohlásil ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Diváci se mohou těšit třeba na koncert Tata Bojs, představení divadel Na Zábradlí, Pod Palmovkou, Pražské komorní filharmonie nebo brněnského divadla Husa na provázku. 

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz