Koronavirus

Vojtěch: Od pondělí otevřou bazény, restaurace i diskotéky, ale bez tance

Vláda na pátečním mimořádném jednání řešila další rozvolňování. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) oznámil, že od pondělí mohou otevřít restaurace, bazény i diskotéky. Bude ale potřeba dodržovat režimová opatření, mezi nimi i zákaz tance.

Ministerstvo zdravotnictví zmírní od pondělí podmínky pro omezení služeb kvůli rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS), podle kterého je plošné uzavírání služeb protiprávní. Otevřít mohou restaurace, bazény i diskotéky. Bude ale potřeba dodržovat platná režimová opatření.

"Nechci jít proti rozhodnutí soudu,“ řekl Vojtěch po jednání vlády s tím, že nebýt rozsudku, byl by při rozvolňování opatrnější. Ministerstvo zdravotnictví chce podle Vojtěcha na rozhodnutí soudu zareagovat ústavní stížností.

Související obsah

Rozvolnění od pondělí

Od pondělí mohou otevřít vnitřní prostory restaurací - a to za podobných podmínek, jaké platí na zahrádkách. Hostů může být tolik, kolik je míst k sezení, u stolu ale smějí sedět jen čtyři lidé a zakázána bude živá hudba a tanec. Ke vstupu do restaurace vám stačí i samotesty. Na jídlo si mohou zajít i lidé očkovaní nebo ti, kteří prodělali covid-19 v uplynulých 180 dnech. Nutné bude dodržování rozestupů nebo nošení ochrany úst a nosu mimo konzumaci jídel a nápojů.

S režimovými opatřeními mohou otevřít diskotéky i hudební či společenské kluby, bude ale zakázaný tanec, což je podle Vojtěcha z epidemického hlediska logické. V tomto případě navíc samotesty stačit nebudou. Potvrzení o tom, že nemáte covid- 19 musíte mít přímo od zdravotníků. 

Obnovit provoz smějí od pondělí i herny a kasina. U kongresů pak bude navýšen počet účastníků.

Otevřít mohou i vnitřní bazény, sauny či wellness. Bude ale omezená kapacita. V bazénech a na koupalištích bude podle Vojtěcha nutná ochrana dýchacích cest jen při vstupu nebo v odpočinkových zónách, nikoliv ve vodě. Lidé se při vstupu do všech výše zmíněných provozů budou muset prokázat negativním testem na koronavirus, který podstoupili v oficiálním odběrovém centru, certifikátem o očkování nebo dokladem o prodělání nemoci covid-19 v posledních 180 dnech.

Mění se i pravidla pro vnitřní sportoviště - budou se moci používat šatny, množství lidí uvnitř ale bude omezeno.

K otevření všech provozů vyzval ve čtvrtek vládu i prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Podle něj tomuto kroku nahrává příznivý vývoj pandemie.

Související obsah

Situace v ČR se zlepšuje

Že se situace v Česku rychle mění k lepšímu, potvrdil ve čtvrtek i sám ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, podle kterého sehrálo největší roli při boji proti koronaviru očkování. "Očkování brání zaplnění kapacity v nemocnicích," oznámil ve čtvrtek ministr s tím, že po případném souhlasu od Evropské lékové agentury by se mohly vakcín brzy dočkat i děti od 12 let. 

V zemi aktuálně připadá na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní 34 případů covidu pozitivních. Navíc nejvyšší správní soud minulý týden zrušil regulaci provozu restaurací, heren a kasin v nařízení ministerstva zdravotnictví. I proto nakonec Vojtěch na jednání vlády navrhnul, aby se vnitřní prostory restaurací, bazénů, saun a wellness zařízení otevřely dříve než 14.června.

Další změny

Ministr také v pátek oznámil, že mezi Českou republikou a Maďarskem, Německem, Polskem, Rakouskem, Slovenskem, Slovinskem či Chorvatskem bude možné cestovat po první dávce očkování bez omezení.

Vojtěch zároveň oznámil, že nechce do prázdnin zrušit ve školách povinnost nosit roušky a respirátory. Na začátku školního roku by ale měli být žáci otestováni PCR testy. Vzorky se budou sekvenovat na různé mutace, aby se omezilo riziko zavlečení nebezpečnějších variant viru.

Na záznam tiskové konference se podívejte ZDE:

Vláda měla kromě rozvolnění řešit i vyplácení kompenzačního bonusu pro živnostníky, které končí. K tomuto jednání ale nakonec nedošlo.

Vláda upravila systém testování. Už v pondělí se rozvolní další volnočasové aktivity:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz