Zahraničí

Izraelská opozice sestavila koalici. Premiér Netanjahu po 12 letech končí

Benjamin Netanjahu se po 12 letech musí rozloučit s postavením v čele izraelské vlády. Ve funkci končí kvůli koaliční smlouvě opozičních stran, kterou šéf opozice Jair Lapid předložil prezidentovi těsně před vypršením lhůty. Podařilo se mu tak zabránit pátým parlamentním volbám během dvou let.

Konec jedné éry. Někteří Izraelci ale odchod nejvýraznějšího politika posledních tří dekád bujaře oslavují. Vítězství opozice přitom viselo na vlásku. Jen 30 minut před koncem lhůty pro vyjednávání oznámil šéf opozice Jair Lapid, že dohoda je na světě.


"Dva měsíce jsme se snažili, abychom mohli nahradit režim Netanjahua. Nebylo to snadné, ale nakonec jsme uspěli a píšeme dějiny,“ řekla opoziční politička Merav Michaeliová.

Související obsah


V osmičlenné koalici jsou strany napříč celým politickým spektrem. Poprvé v dějinách Izraele se k moci dostane i uskupení zastupující zájmy Arabů. Zastánci Netanjahua nevěří, že velká koalice vydrží. "Říkám vám, že za týden a půl už žádná vláda nebude. Budou navzájem bojovat a hádat se,“ myslí si podporovatel Netanjahua David Yakov.


Protřelý Netanjahu, který se kvůli svým aférám nejednou ocitl v hledáčku soudů a médií, se ale jen tak nevzdá. Koalici se pokusí připravit o velmi těsnou většinu a získat její poslance na svoji stranu.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz