Koronavirus

Ve Zlínském kraji se nakazilo 28 lidí britskou mutací! Vypukla mezi dětmi

Ve Zlínském kraji se nakazilo 28 lidí britskou mutací! Vypukla mezi dětmi
Zdroj: Getty Images

V neděli v obci Bánov v okrese Uherské Hradiště byla zjištěna dvě ohniska nákazy onemocnění covid-19. Laboratoře odhalily, že šlo o britskou mutaci, kterou se nakazilo celkem 28 lidí. Nákaza se objevila u dětí v tamní mateřské a základní škole. Obě instituce nechala krajská hygiena zavřít. Bude probíhat další testování dětí a učitelů.

Zlínský kraj hlásí dvě ohniska nákazy onemocnění covid-19. Celkem bylo potvrzeno už 28 případů. "Laboratorní analýzou byla v tamní mateřské a základní škole potvrzena britská mutace onemocnění. Pozitivní vzorky PCR testu byly odeslány k celogenomové analýze do Národní referenční laboratoře," sdělila mluvčí Zlínského kraje Soňa Ličková.

Podle hejtmana se podařilo díky spolupráci personálu školy a hygienické stanice ohniska včas objevit a zavést potřebná opatření. "Jasně se tímto případem potvrzuje důležitost testování, musíme se k němu stavět zodpovědně až do posledního letošního školního dne," oznámil Radim Holiš.

V mateřské škole se nakazilo 17 lidí. V Základní škole Bánov, která je spádovou pro děti z obcí Bánov, Suchá Loz, Bystřice pod Lopeníkem a ze Starého Města, byla k nedělnímu dni potvrzena britská mutace u 11 lidí. Krajská hygienická stanice zavedla ihned po prvním potvrzeném případu protiepidemická opatření a vytrasovala rizikové kontakty.

Související obsah

"Z důvodu nárůstu počtu onemocnění a vysokému riziku šíření nákazy v mateřské škole bylo Krajskou hygienickou stanicí 29. května vydáno rozhodnutí o mimořádném opatření. Školka je uzavřena. V pondělí a v úterý bude po dohodě s ředitelem nařízeno ředitelské volno v základní škole," informoval hejtman Radim Holiš.

Krajská hygienická stanice přistoupila k provedení PCR testů formou poolování (metoda skupinového testování po třídách - pozn.red.) v základní škole. Testování bude provedeno u dětí, žáků i personálu školy po zaškolení a instruktáži odbornými laboratorními pracovníky v úterý.

Hromadné testování dětí se provádělo i v Polevsku, kde se začala šířit neznámá mutace koronaviru. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz