Zahraničí

Jasno za 80 sekund. Vědci vyvinuli přístroj, který vyčmuchá covid

Jasno za 80 sekund. Vědci vyvinuli přístroj, který vyčmuchá covid
Zdroj: Getty Images

Lékaři i vědci se snaží hledat stále nové způsoby, jak u lidí co nejrychleji a nejpřesněji poznat, jestli nejsou covid pozitivní. Už řadu měsíců jsou například cvičeni psi, kteří dokáží infekci v těle vyčenichat. Na stejném principu funguje i nový přístroj, který vyvinuli izraelští vědci. První ostré testy ukázaly, že je rychlý a přesný.

Přístroj, kterému jeho autoři říkají elektrický čumák, je možné vytisknout na 3D tiskárně a je velmi jednoduchý - jde o dlouhou trubičku, v níž jsou umístěné citlivé senzory a která se zasouvá do nosních dírek," píše britský Daily Mail.

Udělátko provede v nosní dutině pacienta pachovou analýzu a hledá specifickou vůni. Lidé infikovaní koronavirem totiž vylučují chemikálie, které mají unikátní aroma. Přístroji k určení diagnózy stačí pouhých 80 sekund a zkoušky ukázaly, že nákazu dokáže rozeznat s přesností na 94 procent.

Související obsah

Přístroj nazvaný Pen3 vyvinuli vědci z Weizmannova vědeckého institutu v Izraeli. Funguje na principu takzvaného hlubokého učení, které umožňuje vyhodnocování a záchyt covidu-19 v reálném čase.

Vedoucí projektu, profesor Noam Sobel, v prohlášení uvedl, že elektronický čumák hledá v zachyceném pachu vzorce. "Učíme ho vyčmuchat koronavirus," zmínil. Výzkumníci svůj výtvor zatím otestovali na 503 lidech a Pen3 dokázal u 27 z nich správně zachytit covid-19.

Sobel vysvětlil, že každá nemoc má svůj specifický zápach, protože pozměňuje metabolické procesy. I když vědci přístroj původně vyvinuli pro drive-in testování, při němž pacienti vůbec nevystoupí ze svého vozu, on i jeho tým věří, že Pen3 najde uplatnění při testování účastníků velkých shromáždění nebo na letištích. A zkrátí jejich čekání na výsledek.

Související obsah

Výzkumníci se přitom při vyvíjení technologie inspirovali u psů, kteří dokáží po vycvičení covid-19 vyčenichat. A podle některých studií jsou při tom úspěšnější než některé rychlotesty. Zatím není jasné, kdy bude vývoj elektronického čumáku hotový a mohlo by tak dojít k jeho masivnějšímu využití.

Psí čich dokáže odhalit i pozitivní lidi bez příznaků. Podívejte se, jak se takoví psi cvičí:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz