Domácí

Vojtěch navrhne nová pravidla pro testy. Babiš chce řešit roušky ve školách

Vojtěch navrhne nová pravidla pro testy. Babiš chce řešit roušky ve školách
Zdroj: TV Nova

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v neděli odpoledne oznámil, s jakými návrhy půjde na pondělní schůzi vlády. Chce sjednotit prokazování se testy a hodlá prý také prosadit zvýšení počtu lidí, kteří se mohou účastnit kulturních a jiných hromadných akcí uvnitř i venku. Premiér pro změnu řekl, že kabinet bude probírat i otázku nošení roušek ve školách.

"Na zítřejší vládě budu navrhovat, abychom na všech místech sjednotili podmínky pro prokazování se testem. Dnes se v tom lidé nemohou vyznat. Navrhnu také navýšení počtu účastníků na kulturních a hromadných akcích na 1000 uvnitř a 2000 venku," avizoval Vojtěch na sociální síti.

Na nerovné podmínky mezi různými službami a akcemi poukazuje už delší dobu ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Zmatky nedávno panovaly také při znovuotevření zahrádek restaurací, protože nejprve nebylo jasné, zda bude potvrzení o testu, očkování či prodělání covidu muset kontrolovat přímo personál podniků. Nakonec je odpovědnost při případné kontrole na hostech restaurací.

Související obsah

Vojtěch neřekl, zda chce na pondělním jednání kabinetu nějak řešit i doporučení odborníků ze skupiny MeSES, kteří před několika dny uvedli, že by mohlo dojít k uvolnění pravidel pro nošení roušek a respirátorů například ve školách či na pracovištích. Ministr pouze neurčitě zmínil, že chce tuto otázku řešit brzy.

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve svém pravidelném nedělním Čau lidi řekl, že digitálních covid pasů byl od pondělí vydaný už bezmála milion - přesně 980 tisíc. Velkému zájmu se prý předseda vlády nediví. Současně se připravuje i mobilní aplikace, která má být dostupná v druhé polovině června.

"Budeme (na vládě) hlavně řešit roušky ve školách. Doufejme, že to vyřešíme tak, aby nedošlo k nějakému ohrožení. Je teplo a pro děti je to samozřejmě problém. Mám signály, že by mělo dojít k pozitivnímu posunu," byl v otázce ochrany dýchacích cest ve školství konkrétnější Vojtěchův "šéf." Důležitá je podle něj příprava i na léto a následně na nový školní rok.

Připomeňte si vývoj v Česku v sobotní reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz