Koronavirus

Covid-19 řádí v ČR už přes rok. Vědci ale stále řeší několik velkých záhad!

Je tomu 15 měsíců, co se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem. V té době už se covid řešil ve světě několik měsíců. Přesto vědci stále nevědí o viru spoustu věcí. Například se zatím nepřišlo ani na to, jak se přenesl na člověka.

Už před deseti lety biologové objevili v jižní Číně komplex jeskyní s obrovskými koloniemi netopýrů. Ze vzorků se přišlo na to, že v sobě mají na 500 různých virů a několik jich bylo z 93 procent shodných s koronavirem.

"Lidskou činností expandujeme do dosud neobydlených lokalit a v tropických oblastech vycházíme vstříc setkáním s nečekanými zoonozónami (infekcemi přirozeně přenosnými mezi zvířaty)," vysvětlila viroložka Vanda Boštíková.

Vzorky z jeskyní ale skončily už tehdy zmražené v laboratořích, výzkum se jim nevěnoval.

Související obsah

Koronavirus tak byl v přírodě už zřejmě desítky let. Přenašečem je luskoun a minimálně jeden z druhů netopýrů. Zásadní otázka, totiž jak se dostal na člověka, ale pořád nebyla zodpovězena.

"Tady se stále vedou spekulace, jestli to byla čistě přírodní cesta, nebo to byla laboratorní nehoda," potvrdil epidemiolog Roman Prymula.

A zdá se, že covid je mnohem urputnější než třeba virus chřipky. Dokáže totiž zaútočit kdekoliv v těle. "Začátek je velmi podobný tomu, co nastává při horečce dengue, kdy dochází k výraznému potlačení aktivity imunitního systému," vysvětlil epidemiolog Jiří Beran.

Související obsah

Virus se množí v cévách a vytváří ideální podmínky pro krevní sraženiny. Nakonec umožní průnik bakterií. A způsobí tak druhotný zápal plic. Zatím se ale neví, proč někoho ohrozí na životě a jiný pacient si nemoci sotva všimne.

Oproti chřipkovému viru nejsou mutace zatím tak odlišné. I tady se ale předpokládá, že naberou na obrátkách. Zatím jsou vakcíny funkční, ale virus může zmutovat více. "Je tu Damoklův meč v podobě těch variací indické mutace, může dojít k návratu," vyjádřil své obavy Prymula.

Každopádně se odborníci shodují na tom, že boj není ještě zdaleka u konce a prý se musíme smířit s tím, že koronavirus tu s námi bude nejméně roky, spíš ale desítky let.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Kauza Čapí hnízdo míří znovu ke státnímu zástupci

Pražští kriminalisté doplnili spis v kauze "Čapí hnízdo". Policistům na konci srpna totiž státní zástupce vrátil případ k došetření. "V pondělí jsme předali spisový materiál na Městské státní zastupitelství v Praze," informovali na twitteru kriminalisté. Výslech mimo jiné absolvoval například premiérův syn Andrej Babiš mladší.

Krátká zpráva

USA uvolní zákaz cestování občanům z EU a Velké Británie

Spojené státy americké uvolní od listopadu zákaz cestování do země občanům z Evropské unie a Velké Británie. Uvolnění se však bude týkat pouze plně očkovaných cestujících, informují Financial Times.

Píše se na Deník.cz