Domácí

Vůdkyně běloruské opozice je v ČR! Půjde na demonstraci i za Zemanem

Běloruská opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská v neděli přiletěla do Česka. Pozvání přijala od předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS). Sejde se i s prezidentem Milošem Zemanem, premiérem Andrejem Babišem (ANO) a se zástupci opozice. Zúčastní se také demonstrace na Staroměstském náměstí.

Pozvání předsedy Senátu dostala Svjatlana Cichanouská letos v lednu, v Česku se zdrží čtyři dny a svou návštěvu zahájila procházkou po Karlově mostě.

Oficiálně návštěvu odstartuje vůdkyně běloruské opozice na půdě Senátu, kde ji v pondělí přivítá právě Miloš Vystrčil. "Ve středu bude mít přijetí přímo před plénem Senátu a vystoupení před senátory," popsal Vystrčil.

Disidentka, prezidentská kandidátka a podle mnohých i vítězka loňských voleb musela vlast opustit po násilných protestech, nyní žije v sousední Litvě. Bělorusko s Ruskem na ni vydaly zatykač. Lukašenkova protivnice v pondělí vystoupí i na demonstraci podporující svobodné Bělorusko. "Určitě je to velká vzpruha pro běloruskou občanskou společnost, která se nachází pod velkým tlakem," vysvětlil politolog a odborník na Rusko Jan Šír.

Související obsah

V úterý se má Cichanouská setkat s premiérem, ten s ní ale už jednu schůzku odmítl - na loňském summitu visegrádské čtyřky. "Já jsem i doporučoval, aby k tomu setkání došlo, bylo to jeho rozhodnutí," sdělil tehdejší šéf diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD).

Prezident se setká se Svjatlanou Cichanouskou v úterý v 11:30 v Lánech. Bude se zajímat o situaci v Bělorusku a demokratizační aktivity opozice. "Miloš Zeman tím podpoří ruskou pozici v tom, že vlastně nejtvrdší režim nevládne v Rusku, ale v Bělorusku," upozornil politolog.

"Chceme podporovat svobodu a demokracii v Bělorusku. To můžeme přímo prokázat tak, že pozveme lídra opozice," řekl Vystrčil. Z Česka zamíří ve čtvrtek ráno hlava běloruské opozice do Německa.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zeman podepsal vyloučení Ruska a Číny z dostavby Dukovan

Prezident Miloš Zeman v pondělí podepsal zákon o nízkouhlíkové dohodě, který z dostavby jaderné elektrárny Dukovany vyřazuje firmy z Ruska a Číny. Zákon umožňuje využití technologií pouze od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996.

Píše se na Deník.cz