Koronavirus

Unie definitivně schválila covid pasy, fungovat mají do měsíce

Unie definitivně schválila covid pasy, fungovat mají do měsíce
Zdroj: Profimedia

Evropský parlament schválil unijní dohodu o tzv. covidových pasech, které mají sedmadvacítku vrátit do normálního života. Získání certifikátu má být kompletně zdarma a systém by měl začít fungovat 1. července. Vyslovit se pro to ale musejí i národní parlamenty, česká Poslanecká sněmovna o tom po odkladech bude jednat ve středu odpoledne.

Pro zavedení covid pasů, o kterých se mluví už několik měsíců, zvedla ruku drtivá většina europoslanců. Systém má podle unijní dohody fungovat v celé sedmadvacítce od 1. července.

Získání certifikátu musí být zdarma, k dispozici bude v digitální i papírové podobě. Češi si je mohou generovat už od začátku června. Obsahuje QR kód, v němž jsou zašifrované údaje buď o očkování, imunitě po prodělaném covidu-19 nebo negativním testu.

"Během vyjednávání s dalšími institucemi europoslanci prosadili, že členské státy nebudou moct klást na držitele covid pasů další požadavky, jako je třeba karanténa nebo další testování. Výjimkou ale bude situace, kdy to bude nezbytné k ochraně veřejného zdraví," uvedla mluvčí Evropského parlamentu Polona Tedesko.

Související obsah

Na to, aby se za covid pasy opravdu nemuselo platit, poslala Evropská komise členským státům po 100 milionech eur, tedy okolo 2,5 miliardy korun. Česko je vynakládá na dva PCR a čtyři antigenní testy, na něž má každý jednou za měsíc nárok.

Od certifikátu si Evropská unie i jednotlivé členské země slibují návrat k normálnímu životu. Neslouží jen k cestování do zahraničí, v tuzemsku se jím už dá prokazovat třeba při návštěvě restaurace.

Covid pasy musejí schválit i národní parlamenty. Česká Poslanecká sněmovna o nich bude jednat ve středu odpoledne.

Jak zatím funguje český covid pas? Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Píše se na Deník.cz