Domácí

Nelegálně zaměstnaní cizinci. V Česku jich jsou stovky

V poslední době v Česku přibývá nelegálně zaměstnaných cizinců. Vyplývá to z výsledků kontrol policistů a celníků. Můžou za to i přísnější podmínky pro jejich zaměstnávání během pandemie. Naposledy celníci odhalili velkou skupinu nelegálně pracujících na Vysočině.

Při jedné z kontrol na stavbě v Bystřici nad Pernštejnem se celníci při kontrole nestačili divit. Na stavbě pracovalo více než 20 ukrajinských dělníků. "Na místě bylo 22 ukrajinských dělníků a vyšlo najevo, že všichni pracovali nelegálně," uvedl mluvčí Celního úřadu pro Kraj Vysočina Richard Zeman.

"Měli u sebe různé doklady. Jen ne ty, které by je opravňovaly u nás pracovat. Dokázali se prokázat pouze polskými turistickými vízy, z toho 4 měli ta víza propadlá," doplnil mluvčí.

Související obsah

Během koronavirové epidemie je mnohem těžší dostat povolení ohledně pracovního pobytu v Česku. Navíc se kontroluje i to, jestli cizinci neprodělali covid-19, jsou očkovaní nebo alespoň testovaní. Podle statistik přibývá těch, kteří u nás pracují bez povolení. Momentálně jde o každého druhého zkontrolovaného cizince.

"Těm, kteří u nás nelegálně zaměstnávají cizince, může hrozit velmi vysoká pokuta až 10 milionu korun," doplnil Zeman. Jen na Vysočině během letošních prvních pěti měsíců už úřady objevily a vyhostily nad 50 nelegálně zaměstnaných cizinců. V rámci celé republiky pak už několik stovek.

ak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Bitcoin zažil strmý pád, cena měny klesla o 70 tisíc korun

Cena digitální měny bitcoin zažila v pátek strmý pád. Může za to krok čínské národní banky, která oznámila, že platby ve virtuálních měnách jsou nezákonné. Hodnota bitcoinu klesla o zhruba 70 tisíc korun na 901 478 korun za kus.

Krátká zpráva

Babiš bude mít příští středu návštěvu, přijede za ním maďarský premiér

Předsedu vlády Andreje Babiše (ANO) příští středu navštíví maďarský premiér Viktor Orbán. Babiš Orbána přijme v Kramářově vile, kde spolu projednají hospodářskou a průmyslovou spolupráci, obranu, migraci a dopady pandemie covidu-19. Oba premiéři se pak setkají i s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO), maďarským ministrem zahraničních věcí a obchodu Péterem Szijjártem a ministrem pro inovace a technologie Lászlem Palkovicsem. Hlavní náplní jejich setkání bude návštěva společnosti AERO Vochody AEROSPACE, která se zaměřuje na konstrukci a výrobu vojenských a civilních letadel.

Krátká zpráva

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc, nakoupilo samopaly bez tendru

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za nákup bez tendru. Zakázka se týkala nákupu pušek a samopalů pro Policii České republiky. "Ve všech třech případech zadavatel postupoval v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez jakékoliv soutěže, aniž by byly splněny podmínky pro použití tohoto druhu zadávacího řízení. Celkem takto nakoupil 1 873 souprav zbraní," uvedl předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Píše se na Deník.cz