Domácí

Nelegálně zaměstnaní cizinci. V Česku jich jsou stovky

V poslední době v Česku přibývá nelegálně zaměstnaných cizinců. Vyplývá to z výsledků kontrol policistů a celníků. Můžou za to i přísnější podmínky pro jejich zaměstnávání během pandemie. Naposledy celníci odhalili velkou skupinu nelegálně pracujících na Vysočině.

Při jedné z kontrol na stavbě v Bystřici nad Pernštejnem se celníci při kontrole nestačili divit. Na stavbě pracovalo více než 20 ukrajinských dělníků. "Na místě bylo 22 ukrajinských dělníků a vyšlo najevo, že všichni pracovali nelegálně," uvedl mluvčí Celního úřadu pro Kraj Vysočina Richard Zeman.

"Měli u sebe různé doklady. Jen ne ty, které by je opravňovaly u nás pracovat. Dokázali se prokázat pouze polskými turistickými vízy, z toho 4 měli ta víza propadlá," doplnil mluvčí.

Související obsah

Během koronavirové epidemie je mnohem těžší dostat povolení ohledně pracovního pobytu v Česku. Navíc se kontroluje i to, jestli cizinci neprodělali covid-19, jsou očkovaní nebo alespoň testovaní. Podle statistik přibývá těch, kteří u nás pracují bez povolení. Momentálně jde o každého druhého zkontrolovaného cizince.

"Těm, kteří u nás nelegálně zaměstnávají cizince, může hrozit velmi vysoká pokuta až 10 milionu korun," doplnil Zeman. Jen na Vysočině během letošních prvních pěti měsíců už úřady objevily a vyhostily nad 50 nelegálně zaměstnaných cizinců. V rámci celé republiky pak už několik stovek.

ak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz