Zahraničí

Summit G7: Zatímco představitelé států jednali, na pláži se protestovalo

Ve Velké Británii začal třídenní summit lídrů nejvyspělejších ekonomik světa. Dva prezidenti, čtyři premiéři a jedna kancléřka budou jednat zejména o rostoucí agresivitě Ruska, klimatické změně a boji proti koronaviru. Setkání doprovázejí velmi přísná bezpečnostní opatření.

Tisíce policistů na souši, válečné fregaty na moři a vrtulníky ve vzduchu. Rozsáhlá bezpečností operace má jediný cíl – zajistit světovým lídrům naprosté bezpečí.


"Plánovali jsme to několik měsíců. Tohle je největší letošní policejní a bezpečnostní událost v Anglii. Takže si dovedete představit, jak velké policejní počty musíme mít," popsala vrchní komisařka pro Devon a Cornwall Joanne Hallová.


Za normálních okolností je St. Ives oblíbeným turistickým letoviskem, teď se ale změnilo v téměř nedobytnou pevnost. Hlavní program jednání probíhá v hotelu přímo na pobřeží. Bezpečnostní síly tak musejí počítat i s útokem podniknutým z moře.

Související obsah


"Naše rychlé lodě dokážou zachytit potenciální hrozbu daleko před tím, než se dostane k pobřeží. Díky tomu se budeme schopni na ni připravit, vyhodnotit ji a správně na ni reagovat," prohlásil Andrew Joyner z cornwallské pobřežní stráže. Pobřežní stráž hlídá záliv poslední týdny 24 hodin denně, sedm dní v týdnu.


Hrozby se ale můžou skrývat i pod hladinou. Týmy potápěčů tak ze dna vylovily všechno, co jim přišlo podezřelé. Tamní policie našla nedaleko místa konání summitu lidské tělo. Podle ní nejde o podezřelé úmrtí, i když příčina zatím není známa.


I přes přísná bezpečnostní opatření proběhlo v místě konání summitu několik protestů. Aktivisté po lídrech G7 vyžadují větší aktivitu třeba v boji s globálním oteplováním nebo vzájemné sdílení patentů týkajících se vakcín proti koronaviru.

Související obsah


"Máme tady dvě třecí plochy. Macron a Biden se dohodli na tom, že budou sdílet patenty, aby rozbili farmaceutické giganty a umožnili výrobu vakcín třeba v Jihoafrické republice nebo Indii. Na druhé straně je Německo, Velká Británie a zbytek G7, které jsou zcela proti sdílení patentů. Doufám, že na summitu změní názor a postaví se na stranu prezidentů USA a Francie," okomentoval organizátor protestů Max Lawson.


Zatímco státníci jednají o současných problémech světa, jejich partneři a partnerky mají program volnější. Třeba první dáma Spojených států Jill Bidenová se v pátek setkala s vévodkyní Kate. Vyrazily spolu na návštěvu tamní školy. Děti byly ze vzácné návštěvy ale poněkud zaskočené. "Ahoj děti! Oni jsou vystrašení k smrti," řekla Bidenová. "Tohle je ta nejtišší třída, kterou jsem kdy viděla," pronesla vévodkyně Kate.


Dámy diskutovaly o vzdělání. Doufají prý, že obě země budou na jeho zlepšování spolupracovat.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

USA uvolní zákaz cestování občanům z EU a Velké Británie

Spojené státy americké uvolní od listopadu zákaz cestování do země občanům z Evropské unie a Velké Británie. Uvolnění se však bude týkat pouze plně očkovaných cestujících, informují Financial Times.

Krátká zpráva

Kvůli těžbě v dolu Turow zaplatí Poláci 500 tisíc eur denně

Polsko bude muset kvůli Turowu platit penále 500 tisíc eur denně. Soudní dvůr EU tak vyhověl české stížnosti. Hnědouhelný důl, který měla polská vláda podle EU dávno zavřít, stále funguje kousek od českých hranic. Polská strana nerespektovala předběžné rozhodnutí o přerušení těžby z května. Vyplývá to z tiskové zprávy soudu.

Píše se na Deník.cz