Zahraničí

Summit G7: Zatímco představitelé států jednali, na pláži se protestovalo

Ve Velké Británii začal třídenní summit lídrů nejvyspělejších ekonomik světa. Dva prezidenti, čtyři premiéři a jedna kancléřka budou jednat zejména o rostoucí agresivitě Ruska, klimatické změně a boji proti koronaviru. Setkání doprovázejí velmi přísná bezpečnostní opatření.

Tisíce policistů na souši, válečné fregaty na moři a vrtulníky ve vzduchu. Rozsáhlá bezpečností operace má jediný cíl – zajistit světovým lídrům naprosté bezpečí.


"Plánovali jsme to několik měsíců. Tohle je největší letošní policejní a bezpečnostní událost v Anglii. Takže si dovedete představit, jak velké policejní počty musíme mít," popsala vrchní komisařka pro Devon a Cornwall Joanne Hallová.


Za normálních okolností je St. Ives oblíbeným turistickým letoviskem, teď se ale změnilo v téměř nedobytnou pevnost. Hlavní program jednání probíhá v hotelu přímo na pobřeží. Bezpečnostní síly tak musejí počítat i s útokem podniknutým z moře.

Související obsah


"Naše rychlé lodě dokážou zachytit potenciální hrozbu daleko před tím, než se dostane k pobřeží. Díky tomu se budeme schopni na ni připravit, vyhodnotit ji a správně na ni reagovat," prohlásil Andrew Joyner z cornwallské pobřežní stráže. Pobřežní stráž hlídá záliv poslední týdny 24 hodin denně, sedm dní v týdnu.


Hrozby se ale můžou skrývat i pod hladinou. Týmy potápěčů tak ze dna vylovily všechno, co jim přišlo podezřelé. Tamní policie našla nedaleko místa konání summitu lidské tělo. Podle ní nejde o podezřelé úmrtí, i když příčina zatím není známa.


I přes přísná bezpečnostní opatření proběhlo v místě konání summitu několik protestů. Aktivisté po lídrech G7 vyžadují větší aktivitu třeba v boji s globálním oteplováním nebo vzájemné sdílení patentů týkajících se vakcín proti koronaviru.

Související obsah


"Máme tady dvě třecí plochy. Macron a Biden se dohodli na tom, že budou sdílet patenty, aby rozbili farmaceutické giganty a umožnili výrobu vakcín třeba v Jihoafrické republice nebo Indii. Na druhé straně je Německo, Velká Británie a zbytek G7, které jsou zcela proti sdílení patentů. Doufám, že na summitu změní názor a postaví se na stranu prezidentů USA a Francie," okomentoval organizátor protestů Max Lawson.


Zatímco státníci jednají o současných problémech světa, jejich partneři a partnerky mají program volnější. Třeba první dáma Spojených států Jill Bidenová se v pátek setkala s vévodkyní Kate. Vyrazily spolu na návštěvu tamní školy. Děti byly ze vzácné návštěvy ale poněkud zaskočené. "Ahoj děti! Oni jsou vystrašení k smrti," řekla Bidenová. "Tohle je ta nejtišší třída, kterou jsem kdy viděla," pronesla vévodkyně Kate.


Dámy diskutovaly o vzdělání. Doufají prý, že obě země budou na jeho zlepšování spolupracovat.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz