Domácí

Zdravotní sestra Jana se vracela z práce, cestou zachránila ženě život

Zdravotní sestra Jana se vracela z práce, cestou zachránila ženě život
Zdroj: ZZSPK

O dojemný příběh se podělili plzeňští záchranáři. Když se zdravotní sestra Jana Průchová vracela v deštivém počasí z práce domů, viděla na chodníku bezvládnou ženu. Neváhala ani minutu a šla zjistit, co se stalo. Svou pohotovou reakcí jí zachránila život. Půl roku se zotavovala, teď svému anděli strážnému přišla zachráněná poděkovat.

Hlavní sestra plzeňské záchranky Jana Průchová asi netušila, že se návrat z práce v boj o život. Stalo se to koncem ledna za chladného a deštivého počasí. Na chodníku na rohu ulic K Plzenci a Pampelišková viděla ženu v bezvědomí.

Ani nedýchala, takže se paní Jana pustila do resuscitace. "Pacientku zběžně prohlédla, uvolnila jí dýchací cesty záklonem hlavy a protože zjistila gasping, okamžitě začala resuscitovat. Mezitím volala na tísňovou linku 155, aby na místo přivolala své kolegy záchranáře," uvedl Vítězslav Sladký z operačního střediska záchranky.

Bezvládnou ženou byla bývalá učitelka Daniela Moravcová. "Šla jsem od dcery na zastávku MHD, když se mi zcela neočekávaně udělalo špatně a zatočila se mi hlava. Vytáhla jsem mobilní telefon a vytočila dceřino číslo, chtěla jsem, aby pro mne přijela. Do telefonu už jsem ale nic neřekla, protože jsem zkolabovala," popsala, co se tehdy stalo.

Související obsah

Po několika minutách resuscitace se probrala. To už byli na místě záchranáři, kteří ji převezli na urgentní příjem plzeňské fakultní nemocnice.

"Pacientka utrpěla fibrilační zástavu srdce a následně ve Fakultní nemocnici absolvovala operaci srdeční chlopně. O svém onemocnění neměla před tím ani tušení. Po prodělané příhodě se plně zotavila," dodal Sladký.

Trvalo to půl roku, ale na svou zachránkyni nezapomněla. Ve čtvrtek jí přišla osobně poděkovat a předat dopis. "Můj strážný anděli, děkuji osudu, že mi Vás seslal právě tehdy, když jsem Vás nejvíc potřebovala," stojí v něm. Sestřičce přinesla i květinu.

Související obsah

"Neváhala jsem ani vteřinu, hned naběhly zažité mechanismy, které člověku z hlavy nikdo nesmaže. Pouze mi komplikovaly práci déšť a zima. Vše se odehrálo v řádu minut. Prochladlá jsem odjela normálně domů. Pobrečela jsem si, až když mě paní Moravcová vyhledala a kontaktovala," svěřila se Jana Průchová.

Fibrilační zástava může postihnout kohokoliv a v jakémkoliv věku. Stává se to i mladým sportovcům. Bez alespoň laické resuscitace zahájené nejpozději do dvou minut hrozí pacientovi trvalé následky. Delší prodleva může vést i k mozkové smrti.

"Příběh Daniely Moravcové má ale šťastný konec, vše dopadlo dobře a my můžeme být na všímavost a pohotovost naší hlavní sestry Jany Průchové právem hrdí," uzavřel Sladký.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz