Domácí

Záchranáři vyráželi k tonoucím lidem. Jednomu už pomoci nedokázali

Kvůli horku vyrazilo i v neděli mnohem víc lidí k vodě a více se jich bohužel také topilo. Nejvíc výjezdů měli záchranáři ve Středočeském kraji. V sobotu se jim podařilo zachránit všechny, ale v neděli odpoledne muži středního věku přes veškeré úsilí pomoci už nedokázali.

Kdo mohl, vyrazil o víkendu k vodě. Někteří ale své síly přecenili. Záchranáři měli po celé republice desítky zásahů u vodních ploch. Tragicky dopadl 57letý muž v neděli odpoledne ve Velkém Oseku. Z vody ho vytáhli až po hodině.

"Po jeho vytažení probíhala několik minut resuscitace, bohužel neúspěšně a muž na místě zemřel," uvedla mluvčí středočeských záchranářů Petra Homolová.

V sobotu zase záchranáři bojovali o život 80leté ženy. Ta měla štěstí, že si jí všimli další plavci a včas ji vytáhli z vody. Po krátké resuscitaci se podařilo obnovit životní funkce a žena byla převezena do pardubické nemocnice.

Související obsah

"Lidi mají utkvělou představu o tom, že ten, kdo se topí, tak volá o pomoc, mává rukama, křičí. Ale to většinou tak není. Ten, kdo se topí, se topí velmi tiše a jen zmizí pod hladinou," vysvětluje lékař Marek Dvořák.

V Praze vyjížděli záchranáři ke dvěma případům, jeden skončil poměrně kuriózně. U vody pohřešovaný nakonec nebyl. "Přibližně po hodině pátrání nalezli policisté dotyčného muže na Evropské ulici v plavkách a v podnapilém stavu," řekl mluvčí policie Jan Rybanský.

Češi si pivo rádi dopřejí, zejména v takovém horku. Ale při koupání by se to nemělo přehánět. Plavčík nemůže uhlídat tolik lidí najednou, proto při koupání nepřeceňujte své síly a neplavte pod vlivem alkoholu. Předvádění se před kamarády a alkohol označují záchranáři za dva hlavní důvody, které utonutí způsobují.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc, nakoupilo samopaly bez tendru

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za nákup bez tendru. Zakázka se týkala nákupu pušek a samopalů pro Policii České republiky. "Ve všech třech případech zadavatel postupoval v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez jakékoliv soutěže, aniž by byly splněny podmínky pro použití tohoto druhu zadávacího řízení. Celkem takto nakoupil 1 873 souprav zbraní," uvedl předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz