Domácí

Vláda nabízí pohonné hmoty zdarma! Na Moravě se dočkají další pomoci

Vláda nabízí pohonné hmoty zdarma! Na Moravě se dočkají další pomoci
Zdroj: TV Nova

Vláda v pátek rozhodla o používání státních hmotných rezerv pro všechny záchranné složky zasahující na jihu Moravy. Hasiči, záchranáři, policisté i členové armády budou moci čerpat pohonné hmoty na účet státu. Kabinet ale pomůže i jinak.

Premiér Andrej Babiš se vrátil z Bruselu dřív, aby se vydal do nejpostiženějších oblastí na jihu Moravy. Předseda vlády následky řádění tornáda označil za apokalypsu, nyní hledá prostředky, jak obcím zasažených tornádem co nejvíce pomoci.

"Požádal jsem předsedu Evropské rady a předsedkyni Evropské komise o pomoc ze speciálních fondů Evropské unie pro postižené obce na jižní Moravě," sdělil prostřednictvím sociálních sítí Babiš.

 

Související obsah

Zároveň oznámil, že vláda se v pátek spojí prostřednictvím videokonference. Jednání proběhlo odpoledne a na programu byl pouze jediný bod – uvolnění pohonných hmot po záchranné složky.

"V době krize je potřeba pomoci, jak se dá. Proto vláda právě schválila, že Správa státních hmotných rezerv poskytne záchranným složkám a Armádě ČR pohonné hmoty a speciální techniku. Pro lidi zasažené touto katastrofou pak uvolní humanitární potřeby," oznámila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

"Můžeme okamžitě aktivovat naše krizové karty, a složky IZS a armády tak budou moci ihned bezplatně čerpat pohonné hmoty z nouzových zásob,“ vysvětlil předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr s tím, že k dispozici jim bude čerpací stanice EuroOil v Hodoníně. 

"Vláda navíc přijala usnesení, kterým nám dává možnost bezplatně používat zásoby pro humanitární pomoc," dodal. Tímto krokem se podle Švagra výrazně usnadní záchranářské a likvidační práce, využívání náhradních zdrojů energie i zásobování pitnou vodou.

Ministerstvo financí už představilo i plán pomoci pro obyvatele postižených obcí a zveřejnilo přehled míst a institucí, na které se lidé mohou obrátit.

 

Premiér Andrej Babiš už oznámil, že vláda pro Jihomoravský kraj uvolní 10 milionů korun:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz