Koronavirus

Od soboty platí nová pravidla! Týkají se návštěv zámků, akcí i kadeřnictví

Od soboty 26. června dochází k dalšímu rozvolnění v oblasti obchodů, restaurací, služeb i kulturních akcí. Ke změnám mělo původně dojít 1. července, vláda ale nakonec rozhodnutí s ohledem na pořádání letních táborů pro děti uspíšila.

S platností od soboty 26. června 2021 zmírňuje vláda opatření proti šíření nemoci covid-19. K rozvolnění mělo původně dojít 1. července, kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) ale rozhodnutí změnil.

Hlavním důvodem byla úprava testování na dětských táborech, z nichž některé začínají ještě před letními prázdninami. 

Ministři schválili, že přetestování bude po sedmi dnech povinné jen u dětí, které před odjezdem na tábor podstoupily antigenní test nebo samotest na místě. Dětí s PCR testy se tato povinnost netýká, a to ani v případě, že se jimi neprokážou všichni účastníci tábora, jak původně vláda požadovala.

Související obsah

Změny v restrikcích

Obchody: Do obchodů může více zákazníků. Nově platí pravidlo jednoho člověka na 10 metrů čtverečních. Dosud platilo 15 metrů čtverečních na jednoho člověka.

Restaurace: V restauracích a klubech je možné opět provozovat živou hudbu, tanec zůstává zakázaný.

Služby: Provozovatelé kadeřnictví, kosmetických salónů či masáží už nebudou muset obsluhovat pouze jednoho zákazníka, odpadá navíc povinnost zákazníky evidovat. V bazénech a wellness centrech se zvýší kapacita až na 75 procent.

Kulturní akce: Venku je možné pořádat kulturní akce až pro pět tisíc lidí, uvnitř v budovách mohou být akce nejvýše pro dva tisíce návštěvníků. Platí podmínka, že kapacita sálu nesmí být zaplněna z více než 75 procent.

Nově také mohou lidé konzumovat jídlo a pití i v hledištích. Prohlídky hradů a zámků už nejsou limitované počtem návštěvníků. Lidé ve skupinách ale musejí mít negativní testy na koronavirus nebo být po očkováni proti covidu-19.

Podle Vojtěcha by se mělo začít očkovat v nákupních centrech:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz