Koronavirus

Od soboty platí nová pravidla! Týkají se návštěv zámků, akcí i kadeřnictví

Od soboty 26. června dochází k dalšímu rozvolnění v oblasti obchodů, restaurací, služeb i kulturních akcí. Ke změnám mělo původně dojít 1. července, vláda ale nakonec rozhodnutí s ohledem na pořádání letních táborů pro děti uspíšila.

S platností od soboty 26. června 2021 zmírňuje vláda opatření proti šíření nemoci covid-19. K rozvolnění mělo původně dojít 1. července, kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) ale rozhodnutí změnil.

Hlavním důvodem byla úprava testování na dětských táborech, z nichž některé začínají ještě před letními prázdninami. 

Ministři schválili, že přetestování bude po sedmi dnech povinné jen u dětí, které před odjezdem na tábor podstoupily antigenní test nebo samotest na místě. Dětí s PCR testy se tato povinnost netýká, a to ani v případě, že se jimi neprokážou všichni účastníci tábora, jak původně vláda požadovala.

Související obsah

Změny v restrikcích

Obchody: Do obchodů může více zákazníků. Nově platí pravidlo jednoho člověka na 10 metrů čtverečních. Dosud platilo 15 metrů čtverečních na jednoho člověka.

Restaurace: V restauracích a klubech je možné opět provozovat živou hudbu, tanec zůstává zakázaný.

Služby: Provozovatelé kadeřnictví, kosmetických salónů či masáží už nebudou muset obsluhovat pouze jednoho zákazníka, odpadá navíc povinnost zákazníky evidovat. V bazénech a wellness centrech se zvýší kapacita až na 75 procent.

Kulturní akce: Venku je možné pořádat kulturní akce až pro pět tisíc lidí, uvnitř v budovách mohou být akce nejvýše pro dva tisíce návštěvníků. Platí podmínka, že kapacita sálu nesmí být zaplněna z více než 75 procent.

Nově také mohou lidé konzumovat jídlo a pití i v hledištích. Prohlídky hradů a zámků už nejsou limitované počtem návštěvníků. Lidé ve skupinách ale musejí mít negativní testy na koronavirus nebo být po očkováni proti covidu-19.

Podle Vojtěcha by se mělo začít očkovat v nákupních centrech:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz