Domácí

Hygienici v Česku evidují 120 případů varianty delta. Zachytili i novou mutaci

Hygienici v Česku evidují 120 případů varianty delta. Zachytili i novou mutaci
Zdroj: Getty Images

Laboratoře v Česku odhalily už 120 případů koronaviru varianty delta, která byla dříve označována jako indická mutace. Hygienici tento typ zachytili v pěti krajích. Odborníci navíc evidují také první případ varianty lambda, která je dominantní v Peru. Informoval o tom v úterý Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Variantu delta, dříve známou jako indická mutace, zachytili hygienici v Praze, Královéhradeckém, Moravskoslezském, Libereckém a Ústeckém kraji a na Vysočině. Celkem laboratoře odhalily 120 případů této mutace.


Objevil se také první případ latinskoamerické mutace lambda, kterou testy potvrdily ve Středočeském kraji. Tato varianta je dominantní zejména v Peru.

Související obsah


Z dalších typů koronaviru ústav eviduje 65 případů varianty beta (dříve jihoafrická mutace) a 21 případů varianty gama (dříve brazilská mutace). Dominantní je stále v České republice britská mutace koronaviru, kdy testy odhalily 3314 nakažených.


"V Česku je stále majoritní britská varianta, nicméně celogenomovou sekvenací bylo již potvrzeno 120 případů varianty delta,“ informovala Helena Jiřincová ze SZÚ.


Právě mutace delta je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) velký problém. "Delta mutace má reprodukční číslo osm, což značí velmi infekční variantu,“ varoval ministr. Ve čtvrtek proto na mimořádném jednání vlády plánuje navrhnout zpřísnění několika pravidel. Některé se týkají například cestování. Další informace naleznete v tomto článku na TN.cz.

Další vlna koronaviru se může objevit na konci prázdnin, varují odborníci. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz