Koronavirus

Pozor! Také Řecko nečekaně změnilo podmínky pro vstup do země

Cestování v době koronaviru s sebou nese řadu problémů. Pravidla se často mění ze dne na den a co platí dnes, tak nemusí platit zítra. Po lidech mířících do Chorvatska to zažívají i turisté, kteří si jako svou cílovou destinaci vybrali Řecko.

Vyrazit k moři v létě 2021 vás nepřipraví jen o peníze, ale mnohdy i o nervy. Některé země totiž mění pravidla naprosto nečekaně a často i ze dne na den. Navíc zjistit, co přesně platí, je někdy až nadlidský úkol.

Zhoršující se koronavirová situace donutila řadu zemí ke zpřísnění pravidel pro vstup turistů. Po změně pravidel v Chorvatsku, nyní problém řeší také milovníci Řecka.

Právě Řecko totiž zničehonic změnilo lhůtu po prodělaném covidu, po kterou je člověk považován za bezinfekčního. Ještě v pondělí uváděly oficiální stránky řeckého ministerstva turismu, že certifikát o prodělaném covidu má platnost až 9 měsíců. Nově je to již jen 180 dní.

Související obsah

Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže je totiž právě 180 dní lhůta, kterou využívá evropský covid pas. Tento pas platí v Evropě od čtvrtka 1. července. "Obecně v Evropské unii platí 180 dnů a z toho zřejmě Řekové vycházejí," myslí si Papež. 

Přiznává ale, že pravidla se velmi rychle mění a je těžké v nich udržet přehled. Stejný problém mají i cestovní kanceláře, které všechny změny zvládají sledovat jen velmi obtížně. Zatímco Exim Tours na svých stránkách píše o lhůtě 180 dnů, tak ČEDOK v sobotu ráno stále uváděl lhůtu 9 měsíců. 

Mluvčí společnosti ČEDOK Iva Němečková ale uvedla, že hlavní je, co uvádí na svých stránkách ministerstvo zahraničních věcí. "Snažíme se, co nejvíce aktualizovat podmínky pro cestování do všech zemí, ale prioritní je vždycky informace na ministerstvu," upozornila mluvčí.

Související obsah

Ministerstvo zahraničních věcí nyní na svých stránkách uvádí právě lhůtu 180 dnů. U lodní dopravy ovšem stále zmiňuje původních 9 měsíců. "Minimálně šest hodin před připlutím lodi do prvního řeckého přístavu je kapitán lodi povinen jakýmkoliv vhodným způsobem oznámit příslušnému přístavnímu orgánu údaje týkající se bezinfekčnosti cestujících na lodi jako vakcinace, negativní PCR test nebo potvrzení/doklad o pozitivním výsledku laboratorního PCR nebo antigenního testu v minulých 2 až 9 měsících," píše úřad. 

Zkrátila se ale také doba, která musí od prodělání onemocnění proběhnout, než můžete do Řecka cestovat. Zatímco dříve to byly dva měsíce, teď stačí jen jeden.

Pravidla změnilo i Chorvatsko

Ještě větší změnu si nedávno pro turisty připravilo Chorvatsko. V noci na 1. července schválilo, že pro vstup do země je nutný doklad o očkování, potvrzení o prodělání nemoci, nebo negativní test. Do konce června přitom stačilo mít jen občanský průkaz či pas.

A komplikace turistům způsobuje i české ministerstvo zdravotnictví, které původně zakázalo a následně důrazně nedoporučilo cesty například do Tuniska. Nově navíc budou před návratem do zaměstnání lidé potřebovat negativní test na koronavirus.

Reportér TV Nova vyrazil do Bulharska. Podívejte se na jeho cestu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Zeman podepsal vyloučení Ruska a Číny z dostavby Dukovan

Prezident Miloš Zeman v pondělí podepsal zákon o nízkouhlíkové dohodě, který z dostavby jaderné elektrárny Dukovany vyřazuje firmy z Ruska a Číny. Zákon umožňuje využití technologií pouze od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996.

Píše se na Deník.cz