Zahraničí

Francie úspěšně otestovala laserovou technologii k ničení dronů

Francie úspěšně otestovala laserovou technologii k ničení dronů
Zdroj: APTN

Francie úspěšně odzkoušela experimentální laserovou zbraň určenou k ničení letícího dronu, uvedla ministryně ozbrojených sil Florence Parlyová. Nová technologie by mohla být nasazena v rámci bezpečnostních opatření pro příští olympijské hry, informuje agentura RT.

Testování laseru provedlo generální ředitelství pro vyzbrojování (DGA) ve středu ve městě Biscarrosse na jihozápadním pobřeží Atlantiku. Vláda chce využít experimentální technologii proti dronům jako součást své bezpečnostní strategie pro olympijské hry v Paříži 2024.

Ministerstvo ozbrojených sil uvedlo, že hrozba, kterou představují drony roste, a to jak ve Francii, tak v zahraničí. "Musíme se přizpůsobit neustále se měnící hrozbě a rostoucí schopnosti dronů uniknout rušivým zařízením nebo konvenčním protiraketovým štítům," uvádí se v prohlášení.

Související obsah

Podobné systémy už byly vyvinuty USA a Izraelem, zatímco Německo a Velká Británie také pracují na prototypech technologií proti dronům. Model, který Francie testovala ve středu a který vyrobila francouzská společnost Cilas, je zřejmě schopen identifikovat komerční drony na vzdálenost až 3 km.

Jeho laser je milionkrát výkonnější než laser používaný čtečkami QR kódů a podle ministerstva ozbrojených sil dokáže sestřelit cíl ve vzdálenosti jeden kilometr během 10 sekund. Dvoukilowattový laser může přesnou palbou dron přímo poškodit nebo oslnit.

DGA chce v příštích 11 letech investovat do programu na ničení dronů přibližně 350 milionů eur (414 milionů dolarů). Francie má v současné době takzvané proti-dronové rušičky, které fungují tak, že blokují frekvence, na kterých drony pracují, ale podle ministerstva bude tato technologie v příštích několika letech zastaralá.

Počátkem tohoto roku podepsaly USA s Boeingem pětiletou smlouvu za 2,5 milionu dolarů na pozemní laserové systémy proti dronům, které lze umístit na vozidla nebo lodě. Izraelské ozbrojené složky minulý měsíc úspěšně sestřelily několik dronů laserem instalovaným na letadle.
 

Dron jako hrozba. Policisté je brzy budou moct sestřelovat:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz