Koronavirus

Mutace delta zaplaví ČR, říkali experti. Jaká je situace v krajích? PŘEHLED

Mutace delta zaplaví ČR, říkali experti. Jaká je situace v krajích? PŘEHLED
Zdroj: Getty Images

Laboratoře v Česku potvrdily zatím 126 případů mutace delta, tedy indické varianty covidu-19. Už se objevila v osmi krajích, o jak velké jde riziko pro Čechy, ale Státní zdravotní ústav (SZÚ) zatím nedokáže říct. Chybějí totiž potřebná data, na základě kterých by bylo možné predikovat, jestli reálně hrozí třeba přetížení nemocnic.

V České republice dál narůstá počet nakažených variantou delta. Mutace se mezi lidmi dokáže šířit snadno. V praxi ale zatím nejsou k dispozici data, na základě kterých by mohl SZÚ přesněji odhadnout reálné riziko pro Čechy a predikovat, jestli je indická varianta natolik nebezpečná, aby při jejím větším rozšíření hrozilo přetížení nemocnic. 

Bližší závěry budou zveřejněny v horizontu několika týdnů, či měsíců. "Jde o čas pro získání relevantních údajů z jednotlivých zemí. Teprve na základě těchto dat bude možné posoudit, zda skutečně delta mutace má i klinický dopad," vysvětlila ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková.

Podle SZÚ je pravděpodobné, že počet pacientů s mutací delta ještě naroste. "Je to dáno i faktem, že delta mutace se snáze šíří. V porovnání s takzvanou britskou mutací, tedy variantou alfa, je její schopnost se šířit o 40 až 60 procent vyšší, to znamená, že stačí i nižší množství viru k tomu, aby se citlivý jedinec nakazil,“ shrnula šéfka Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění Helena Jiřincová.

Související obsah

Mutaci delta odhalili už v osmi krajích

V ČR je stále majoritní britská mutace alfa, indickou variantu už se sekvenací vzorků podařilo potvrdit ve 126 případech – a to v Praze, na Vysočině a v krajích Královéhradeckém, Moravskoslezském, Libereckém, Ústeckém, Jihočeském a Jihomoravském.

Mutaci beta (jihoafrická varianta) prokázaly laboratoře v 65 případech. Nakažené touto variantou viru hlásí Praha, Moravskoslezský, Středočeský, Plzeňský, Královéhradecký a Olomoucký kraj. V případě gamy (brazilská mutace) jde o 21 případů nákazy, z nichž nejvíce spadá pod Pardubický kraj (9), dále Mělník (6), Hradec Králové (2) a po jednom případu v Praze a v Brně. Kappa mutaci odhalily laboratoře ve čtyřech případech, všechny v hlavním městě. Ve Středočeském kraji se objevil i první případ nové mutace lambda, která je dominantní v Peru.

Zdroj: szu.cz

Myslete na prevenci

Prioritou v prevenci šíření viru zůstává podle odborníků očkování. "Pro ty, kteří se nemohou nechat očkovat, například ze zdravotních důvodů, je důležitá proočkovanost nejbližšího okolí. Samozřejmě velice důležité je i zodpovědné cestování. Je potřeba, aby veřejnost vnímala tento fakt a pomáhala aktivně zabránit přenosu viru dodržováním všech opatření,“ zdůraznila vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění.

Související obsah

Důkazem rychlého šíření mutace delta je zejména Velká Británie. "Přes veškerá opatření není snadné šíření koronaviru zabránit. Rozhodně z odborného hlediska má význam v uzavřených veřejných prostorách ponechat povinnost nosit ochranu dýchacích cest, a to respirátorů. Za rozumná lze označit i další technicko-organizační opatření, jako je zavedení adekvátní možnosti ventilace uzavřených prostor,“ doplnila Jiřincová a připomněla, že komunitní šíření vytváří evoluční tlak na virus. Virus se snaží co nejlépe přežít a stává se tak odolnějším vůči již poznaným obranným mechanismům lidského organismu.

U varianty lambda, která byla původně poprvé zachycena v Peru v roce 2020, sekvenovala NRL v ČR dosud jediný pozitivní nález, a to ve Středočeském kraji. Jedná se o izolovaný případ a epidemiologické šetření neprokázalo žádný přenos nákazy, to znamená, že z tohoto zdroje se v ČR varianta lambda dále nešíří.

Kvůli mutaci delta vláda přitvrdila v některých opatřeních. Za bezinfekční už od pátku nebudou považováni lidé s jednou dávkou očkování:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz