Domácí

Bouřky mohou být velmi nebezpečné. Zjistěte, jak se před nimi chránit

Bouřky mohou být velmi nebezpečné. Zjistěte, jak se před nimi chránit
Zdroj: Profimedia

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pátek opět vyhlásil varování před vznikem bouřek. Ty se přitom přes Česko prohnaly už ve čtvrtek večer a dokonce si vyžádaly dva lidské životy. Zjistěte, jak se chovat během bouřky, tak aby vám nic nehrozilo.

Silné bouřky opět zasáhly Česko. Ve čtvrtek se přes jih Vysočiny pravděpodobně přehnala supercelární bouřka, informovali meteorologové. Na Písecku spadl strom na auto, dva lidé zemřeli a dvě děti jsou zraněné. Došlo i na evakuace dětských táborů. Na několika místech vystoupaly hladiny vodních toků na 3. stupeň povodňové aktivity.

A bouřky se podle Českého hydrometeorologického ústavu objeví i během pátečního večera. Bouřka může být velmi nebezpečná a je tak důležité dodržovat určitá pravidla.

Související obsah

Pohyb venku

Rozhodně je nutné myslet na to, že by člověk neměl během bouřky zbytečně vycházet ven. V případě, že nás déšť zastihne na výletě, je důležité vyhledat vhodný úkryt. "Bezpečný úkryt před bleskem poskytují budovy, zejména velké objekty s ocelovou nebo železobetonovou konstrukcí, obecně pak veškeré stavby chráněné hromosvodem. V přírodě se můžete bezpečně schovat v hustém lese a háji, nižším porostu nebo úzkém údolí," uvedl mluvčí hasičů Petr Kopáček.

Pozor na stromy

Ačkoliv se hustý les může stát dobrým útočištěm před bouřkou, naopak je potřeba dávat si pozor na prostory pod osamělými stromy. Zároveň ale také na místa na okraji lesa či v menších staveních bez hromosvodu.

Související obsah

Pozor na otevřený terén

Největší nebezpečí při bouřkách představuje hlavně otevřený terén. "Překvapí-li vás bouřka na rozlehlé holé pláni, rozhodně nepokračujte dál v chůzi a nezůstávejte ve skupině. Nejbezpečnějším řešením je přečkat bouřku v podřepu s nohama a rukama u sebe – na zem si rozhodně nelehejte," vysvětlil Kopáček.

 

Vodní plochy

Jelikož je blesk silný přírodní elektrostatický výboj, je samozřejmé, že další nebezpečným místem během bouřky je vodní plocha. Největší nebezpečí hrozí při koupání, ale ochránit vás nedokáže ani loďka. Během bouřky se proto snažte být co nejdále od vodních toků.

Nástroje a spotřebiče

Člověk by při bouřkách neměl venku ani manipulovat s elektrickými spotřebiči. Nebezpečné může být i obyčejné telefonování. Nevhodný je také kontakt s kovovými předměty, třeba trubkami. "Pokud jste v budově, během bouřky se raději zdržujte na suchém místě a dále od vodovodu, kamen, elektrospotřebičů, zásuvek a telefonu. Nezapomeňte zavřít okna a odpojit z elektřiny televizor a další přístroje, jejichž součástí je obrazovka," dodal mluvčí hasičů.

První pomoc při úrazech bleskem je stejná jako při úrazech způsobených elektrickým proudem a při popáleninách. Často bývá nezbytné použít umělé dýchání, srdeční masáž, protišoková opatření. V každém případě je vždy nejlepší zavolat na linku 155, kde už vám zkušení operátoři pomohou.

Související obsah

Ve čtvrtek si bohužel bouřka vyžádala na Písecku dva lidské životy. "V obci Čížová na Písecku spadl na auto strom. Dva lidé bohužel zemřeli. Místem se prohnala silná bouřka," řekla TN.cz Kamila Čuřínová Ingrišová. Dvě děti jsou zraněné, skončily v péči záchranářů. 

"Okolnosti této dopravní nehody jsou tragické. Na místě jsme zjistili, že muž a žena, kteří při nehodě přišli o život, zastavili a nabídli pomoc dětem, které se i s rodiči schovávaly před bouří. Děti nastoupily, rodiče zůstali venku a za pár minut spadl na auto strom," dodala Čuřínová Ingrišová.

Silné bouřky zasáhly i tornádem postižené oblasti. Vítr tam poškodil plachty na střechách. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz