Domácí

Šíření covidu v Česku zrychluje. Vojtěch nevyloučil zpřísnění opatření

Šíření covidu v Česku zrychluje. Vojtěch nevyloučil zpřísnění opatření
Zdroj: TV Nova

Vláda se v pondělí sešla k pravidelnému jednání. Řešila aktuální covidovou situaci, která se v posledních dnech zhoršuje. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) proto nevyloučil možné zpřísnění některých opatření.

Vláda Andreje Babiše (ANO) v pondělí řešila aktuální covidová témata. Reprodukční číslo se zvýšilo na 1,46, a je tak nejvyšší od poloviny loňského října.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) proto nevyloučil zpřísnění protikoronavirových opatření. "Zvažujeme jak k tomu přistoupit," řekl ministr. Podle něj je důležité, že se zhoršující situace neprojevuje v nemocnicích. Hygieny ale vývoj sledují. "Opatření by případně měla být regionálního charakteru," dodal Vojtěch.

Pomoci zabránit rychlejšímu šíření má změna v termínu očkování. Zkrácení doby mezi dávkami na 21 dní pro nově registrované na očkování vakcínou Comirnaty od 15. července v pondělí schválila Rada vlády pro zdravotní rizika.

Ministr zdravotnictví uvedl, že vláda také souhlasila s tím, že od 19. července budou muset pořadatelé nahlašovat hygieně všechny akce nad tisíc účastníků.

Vláda také zvažuje, že od 1. září by se už neměly proplácet preventivní testy na covid-19. Vojtěch předpokládá, že v té době už budou mít očkování za sebou všichni, kdo budou chtít. Testy nařízené lékařem a hygienou budou ze zdravotního pojištění hrazeny i nadále, dodal ministr. 

Související obsah

Vláda projednala i návrh na jmenování nejvyššího státního zástupce. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) navrhla, aby se nejvyšším státním zástupcem stal Igor Stříž, který byl prvním náměstkem minulého šéfa žalobců Pavla Zemana a od 1. června zastával Zemanovu funkci. 

Střížovo jmenování vláda nakonec podpořila, oznámil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). "Své funkce se ujme zítra," dodala Benešová. 

Opoziční ODS s rozhodnutím nesouhlasí. "Hanebná personální politika vlády Andreje Babiše a Jana Hamáčka. Vojenských prokurátorů se báli i komunisté a lampasáci. Jeden z nich se dnes, 32 let po listopadu 1989, stal nejvyšším státním zástupcem. Po volbách ho odvoláme," oznámil šéf poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura (ODS). 

Vláda řešila i důchody

Na jednání vlády naopak nebyl podpořen například návrh důchodové reformy od ČSSD. "Vláda dala k návrhu spravedlivé důchodové reformy neutrální stanovisko. O návrhu ČSSD bude ještě jednat koaliční rada," uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Podle expertů má návrh řadu nedostatků. ANO a ČSSD si důchodovou reformu stanovily jako prioritu, ale nemůžou se na její podobě shodnout. 

Prošel ale návrh ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). "Mám velkou radost, že vláda podpořila můj návrh zákona na odškodnění občanů z okolí Vrbětic. Udělám teď maximum pro jeho urychlené schválení v parlamentu," uvedl Hamáček. Návrh zákona počítá s odškodněním ve výši zhruba 660 milionů korun.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Hvězdný herec z Harryho Pottera zkolaboval při golfu

Anglický herec Tom Felton (34), hvězdný představitel rivala hlavního hrdiny z filmů o Harry Potterovi Draca Malfoye, zkolaboval při golfovém utkání celebrit ve Spojených státech. Ze hřiště ho musela odvézt záchranka. O zdravotním stavu herce a vášnivého golfisty nejsou k dispozici bližší informace.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz