Zahraničí

Třetí dávka vakcíny? Protilátek je po ní prý až desetkrát víc. Tohle říkají experti

Zástupci společnosti Pfizer a BioNTech mají v pondělí na programu jednání s představiteli americké vlády o povolení očkovat v USA i třetí dávkou vakcíny. Množství protilátek se podle nich po třetí aplikaci zvýší pětkrát až desetkrát.

Je to možné, ale zatím ne nutné. Těmito slovy by se dal shrnout aktuální přístup americké administrativy k přeočkování třetí dávkou.

"Na základě informací, jež máme k dispozici, nepovažujeme za nutné očkovat třetí dávkou. Neznamená to, že to tak zůstane, provádějí se právě studie toho, zda a kdy by se měla podávat třetí dávka," zmínil americký stratég očkování Anthony Fauci.

"Já se domnívám, že je nejvyšší čas o tom začít velmi vážně jednat. Protože to přeočkovávání tou třetí dávkou nás vlastně nemine," má jasno biochemik, parazitolog a molekulární biolog Libor Grubhoffer.

Související obsah

"Je to otázka spíše měsíců než let. Je otázkou, jestli bude nutné přeočkovávat celou populaci. Tady já se domnívám, že to spíš bude pro ty nejvíce rizikové skupiny," zamýšlí se ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakub Dvořáček.

A právě k tomuto kroku sáhla izraelská vláda. Třetí dávku vakcíny od společností Pfizer a BioNTech budou totiž moc dostat lidé s oslabenou imunitou. S rozhodnutím o přeočkování pro širokou veřejnost ale prý nebude spěchat.

"Já si myslím, že evropská léková agentura se začne přeočkovávání taky věnovat a myslím, že se celý ten proces urychlí. Já pevně doufám, že to nebude déle než na podzim letošního roku," uvedl Grubhoffer.

Související obsah

"Nejen společnost Pfizer, ale i další pracují na tom, aby vytvořily přeočkování, které bude účinné na ty mutace, které známe. Je to vlastně podobné jako u chřipky, kdy se přeočkovává každý rok," vypíchl Dvořáček.

Mezitím se objevila nová nadějná vakcína proti koronaviru. Látka italské společnosti ReiThera má podle předběžných výsledků druhé fáze klinických testů účinnost po první dávce 93 procent a po druhé 99 procent. Teď ji čeká závěrečná fáze zkoušek a studií.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Princ Harry usiluje o možnost platit si policejní ochranu během pobytu v Británii

Britský princ Harry podle svých právních zástupců právně napadá rozhodnutí britské vlády, které mu brání osobně platit za policejní ochranu pro sebe a svou rodinu během pobytu ve Velké Británii. Podle CNN Harryho právníci uvedli, že právní výzvu inicioval už v září loňského roku, ale rozhodl se tuto informaci nyní zveřejnit, "aby uvedl fakta na pravou míru" kvůli tomu, že informace unikla do britských bulvárních novin.

Krátká zpráva

Exprezident Porošenko se vrátí na Ukrajinu, aby čelil obviněním z vlastizrady

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko se chce v pondělí vrátit na Ukrajinu, aby bojoval proti obviněním z vlastizrady. Podle prokurátora byl coby jeden z nejbohatších ukrajinských podnikatelů zapojen do prodeje velkého množství uhlí, které pomohlo financovat Ruskem podporované separatisty na východní Ukrajině v letech 2014–2015, uvedla agentura AP. Porošenko trvá na tom, že je nevinný, a svého nástupce Volodymyra Zelenského obvinil ze snahy ho politicky zdiskreditovat.

Píše se na Deník.cz