Domácí

Očkování i formuláře. Velký PŘEHLED podmínek pro cesty na dovolenou

Letní turistická sezóna je v plném proudu a řada Čechů stále řeší, do které země zamířit. Kvůli covidu totiž drtivá většina oblíbených dovolenkových destinací podmiňuje vstup na svá území různými podmínkami. Na následujících řádcích najdete velký přehled toho, co aktuálně platí.

Turecko

Cestovatelé musejí mít ukončené očkování proti covidu (minimálně 14 dní od druhé dávky), PCR test či potvrzení o prodělané nemoci, potřebné je také vyplnění příjezdového formuláře.

Egypt

V podstatě shodné podmínky jako Turecko má i země faraonů. S tím rozdílem, že PCR test musí být starý maximálně 72 hodin a vyžadovaný je QR kód ze stránek Ústavu zdravotnických informací a statistiky. I tady mají turisté povinnost vyplnit příjezdový formulář.

Související obsah

Bulharsko

Od 1.7. je Bulharsko otevřené pro všechny přijíždějící z ČR bez rozdílu. Nejsou stanovené žádné podmínky vstupu.

Itálie

Je vyžadováno kompletní očkování (minimálně 14 dní od druhé dávky), potvrzení o negativním testu nebo prodělané nemoci v podobě evropského certifikátu (v digitální či papírové podobě), plus příjezdový formulář. Povinnost hlásit se na ASL (zdravotnická střediska) byla zrušena.

Chorvatsko

Očkovaní mají při cestě do Chorvatska hned několik možností. Musejí buď předložit potvrzení o očkování oběma dávkami vakcíny používané v EU (AstraZeneca, Pfizer, Moderna, Gamaleya/Sputnik, Sinopharm) ne starší 210 dní. V případě očkování vakcínou Johnson & Johnson od očkování musí uplynout nejméně 14 dní. Dále lze ukázat potvrzení o očkování první dávkou vakcíny Pfizer, Moderna nebo Gamaleya s tím, že od očkování musí uběhnout nejméně 22 dnů, ale ne více než 42 dnů. Minimálně 22 dní musí uběhnout i těm, kteří už dostali první dávku vakcíny AstraZeneca, horní limit je v tomto případě maximálně 84 dní.

Související obsah

Pro testy platí časový limit maximálně 72 hodin u PCR testu a 48 hodin u antigenního testu. Doložit je možné také potvrzení o prodělání covidu, země ale preferuje digitální evropské certifikáty.

Řecko

Kompletní očkování (nejméně 14 dní od druhé dávky) nebo PCR test (ne starší než 72 hodin), antigenní test (ne starší než 48 hodin) nebo potvrzení o prodělané nemoci. 24 hodin před odletem je potřeba vyplnit také příjezdový formulář. Cestující bez QR kódu nemá být vpuštěn na palubu letadla, lodi, autobusu či vlaku, ani na území Řecka. A může mu být udělena pokuta ve výši 500 eur (bezmála 13 tisíc korun).

Kypr

Od 24. června je Kypr otevřený pro všechny přijíždějící z ČR. Jedinou podmínkou zůstává povinnost vyplnit registrační formulář.

Malta

Od středy 14. července (od 00:01 hod.) je třeba kompletní očkování (minimálně 14 dní od druhé dávky).

Německo

Uznává kompletní očkování (minimálně 14 dní od druhé dávky). Od 6. června se Česká republika nenachází na německém seznamu rizikových zemí. Pro cesty do Německa tak již není nutné splnit podmínku testu, karantény nebo registrace s výjimkou letecké přepravy.

Související obsah

Rakousko

Je třeba první dávka vakcíny (minimálně 22 dní od první dávky) s tím, že maximem je 90 dní od jejího podání. Pokud má cestující potvrzení o očkování, negativním testu nebo o prodělání nemoci, nemusí vyplňovat před vstupem do Rakouska online registrační formulář.

Slovensko

Potvrzení o očkování (do 8.8. stačí první dávka, posléze musí být očkování plně dokončeno a minimálně 2 týdny po druhé dávce). Pro neočkované platí povinnost podstoupit izolaci v domácím prostředí, která končí při bezpříznakovém průběhu 14. dnem nebo negativním výsledkem PCR testu podstoupeného nejdříve 5. den izolace. Je také potřeba vyplnit příjezdový formulář.

Polsko

Kompletní očkování. V případě příletu/přicestování do Polska ze zemí Schengenu obecně platí povinná desetidenní karanténa nahraditelná negativním antigenním či PCR testem (ne starším než 48 hodin od výsledku) ze země, odkud cestující přijíždí/přilétá.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz