Zahraničí

Dění v Afghánistánu pozorně sleduje Brusel, obává se další migrační vlny

Brusel se obává současného dění v Afghánistánu. Diplomaté mají strach z toho, že po odchodu spojeneckých vojáků čeká Evropu nová migrační vlna. Afghánci totiž můžou začít utíkat před radikálním hnutím Tálibán, které v zemi postupně přebírá moc a sílí. Hlavní město Kábul by prý mohli povstalci dobýt už za několik měsíců.

Když do Afghánistánu po útoku na newyorská dvojčata v roce 2001 přicházeli, nikdo si netroufal odhadovat. jak dlouho tam budou. Po 20 letech dostali američtí vojáci rozkaz Afghánistán opustit.

"Nepošlu do války v Afghánistánu další generaci, když není reálná šance na jiný výsledek," uvedl prezident USA Joe Biden.

Na jedné straně teď zůstávají opuštěné spojenecké základny. Na straně druhé se bojovníci islamistického hnutí Talibán zmocňují stále většího území. Strach z života pod vládou radikálních povstalců už přiměl opustit své domovy tisíce afghánských rodin.

"Jen jsem si obula boty utekla jsem z vesnice. Dva dny a dvě noci jsem šla přes pouště a hory, abych se dostala sem. Můj syn jde se mnou. Řekl mi, že kdybychom zůstali, Talibán nás zabije," popsala uprchlice Rubaba.

Související obsah

"Talibán nejdřív vypálil školu a zaútočil na vojenské síly. Pak jsme utekli. Dlouho jsme šli a někdo nám poradil, že máme jít sem, kde jsme teď s mými rodiči," řekla další uprchlice Sakina.

Dění v Afghánistánu pozorně sledují v Bruselu. Uvědomují si totiž, že může hrozit nová uprchlická vlna. "Budeme se v rámci Evropské unie snažit, jak jen můžeme, abychom tomu předešli. S našimi světovými i regionálními partnery budeme spolupracovat, abychom zabránili té situaci, kdy lidé budou ve velkém opouštět svou zemi," sdělil mluvčí Evropské komise Peter Stano.

Pokud se ale Afghánci rozhodnou utíkat na Západ, jejich osud bude mít v rukou hlavně Turecko, které před pěti lety uzavřelo s Unií migrační dohodu.

klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

USA uvolní zákaz cestování občanům z EU a Velké Británie

Spojené státy americké uvolní od listopadu zákaz cestování do země občanům z Evropské unie a Velké Británie. Uvolnění se však bude týkat pouze plně očkovaných cestujících, informují Financial Times.

Píše se na Deník.cz