Zahraničí

Slovenský soud stopnul povinné karantény, Slovinsko ale zpřísňuje

Slovenský soud stopnul povinné karantény, Slovinsko ale zpřísňuje
Zdroj: Profimedia

Slovenský ústavní soud v úterý pozastavil platnost vyhlášky, která na hranicích s Českem minulý týden vyvolala protesty. Lidí by se tak už nemusela týkat povinná karanténa. Soud by měl podrobnosti sdělit ještě v průběhu středy. Naopak Slovinsko od čtvrtka zpřísňuje podmínky vstupu na své území, změna se týká i těch, kteří jen projíždějí například k Jadranu.

Vyhlášku slovenské hygieny, která minulý týden vyvolala protesty na česko-slovenské hranici, pozastavil tamní ústavní soud. Jako první o tom informovala televize Markíza.

Dvoutýdenní karanténa dosud byla povinná pro všechny až na několik výjimek. Ty tvořili turisté, kteří měli ukončené očkování proti koronaviru, nebo Slovenskem jen projížděli, a také pracovníci vybraných profesí.

Související obsah

V přechodném období se výjimka vztahovala i na lidi, kteří dostali jen jednu dávku očkování proti covidu. Karanténu také bylo možné zkrátit v případě absolvování testu s negativním výsledkem. Ten si ale lidé mohli udělat nejdříve pátý den izolace.

Zatím není známo, co pozastavení zmíněného nařízení konkrétně znamená pro Čechy. Mluvčí českého ministerstva zahraničí Eva Davidová TN.cz sdělila, že bližší informace od slovenské strany nemá. Slovenský ústavní soud se k situaci ještě podrobně nevyjádřil. Ve středu by ale měl vydat oficiální prohlášení.

Pravidla pro vstup na své území nově mění i Slovinsko. A přitvrzuje, protože se obává šíření nových variant koronaviru. Už od čtvrtka tam musí cestovatelé prokázat, že jsou proti nemoci naočkovaní, prodělali ji nebo mají negativní test, píší tvnoviny.sk.

Související obsah

Povinnost se přitom netýká jen lidí, kteří míří přímo do Slovinska, ale i těch, kteří tudy jen projíždějí - tedy i Čechů mířících třeba na chorvatské pobřeží. Dosud přitom obyvatelé zemí s nízkým covidovým rizikem mohli do Slovinska jet bez jakýchkoli podmínek.

Výjimky z nových pravidel existují jen dvě - pro lidi, kteří mají v zemi nemovitost a pro děti do 15 let věku, které cestují s rodiči nebo opatrovníky.

Na to, jak protesty na česko-slovenských hranicích minulý týden vypadaly, se podívejte ve videu.

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Píše se na Deník.cz