Domácí

Jak to bude s návratem dětí do škol? Jasný plán pro podzim zatím chybí

Rodiče i školy si budou muset na podmínky, za jakých se v září děti vrátí do lavic, ještě počkat. Opatření budou známá nejdříve v polovině prázdnin. A jasné zatím není ani to, jak se děti budou testovat. Opozice se tak bojí toho, že se nestihnou vysoutěžit potřebné testy.

Kde si roušku nasadit nebo jestli si ji do školy od září vůbec brát. A zda se připravit i na další hygienická pravidla. To jsou otázky, na které žákům ani školám zatím nikdo nedokáže odpovědět. Nezměnilo to ani středeční jednání sněmovních výborů.

"Apeloval jsem na ministerstvo zdravotnictví, aby ta další režimová opatření do konce července stanovilo," zveřejnil ministr školství Robert Plaga (za ANO).

"Kolegové od paní hlavní hygieničky na tom pracují. Ta situace se za ty dva, tři týdny posune a pak podle toho vyhodnotíme ty potřeby," reagoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Související obsah

Podobné je to i s testováním. Plán má ministerstvo zdravotnictví zatím jen na první týdny výuky. Školáky čekají v září tři plošné testy. Ty se pak ve školách, kde vyjde větší počet nakažených, mají opakovat. Jasný plán ale chybí.

"Je podle mě velmi důležité, aby ministerstvo zdravotnictví nejpozději na začátku srpna řeklo, jestli tedy budou potřeba testy i v dalších podzimních měsících, protože to soutěžení ze strany státních hmotných rezerv zabere nějaký čas," doplnil Plaga.

"Já už zase vidím, jak v září nebo koncem srpna budeme řešit, že se nepodařilo vysoutěžit ty testy," řekl člen Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny Vlastimil Válek (TOP 09).

Související obsah

Opozici navíc vadí, že se ve školách budou používat jen antigenní testy. "Považuji za ohromnou chybu, že stát nedokázal zajistit vedle antigenních testů také PCR testování, které se nemusí dělat tak často," sdělil člen školského výboru Poslanecké sněmovny Martin Baxa (ODS).

A právě časté testovaní vadí hlavně dětem. Opozice se s vládou shodne jen na tom, že školy v září nesmí zůstat zavřené.
 

První fáze bude celoplošné testování dětí před nástupem do škol. Sledujte rozhovor s expertem: 

Lucie Hlubučková / klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz