Koronavirus

Nakažených dál přibývá. Vojtěch nastínil, kdy počítat se zpřísňováním

Podle imunologů Česká republika aktuálně bojuje o čas. Epidemická situace se u nás dál zhoršuje a počet naočkovaných lidí není dostatečný. Za úterý přibylo 317 nově nakažených. A reprodukční číslo udávající, kolik lidí nakažený člověk dál infikuje, stouplo na 1,45. Pokud to takto půjde dál, podle odborníků bude nutné zpřísnit opatření. Vláda to ale zatím prý neplánuje.

Za první dva dny tohoto týdne přibylo 560 nově nakažených. Už teď je jasné, že celkový přírůstek na konci týdne bude daleko vyšší než v předchozím období.

"Budeme muset uvažovat o některých selektivních opatřeních jak pro věkové skupiny, tak pro některé lokality," sdělil epidemiolog Roman Prymula.

Nově nakažení přibývají hlavně v Praze a v Plzeňském kraji převážně mezi mladými lidmi. Zpřísnění by nás podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) čekalo jen v případě přeplnění nemocnic.

Související obsah

"Určitě se bavíme o nějakém omezení hromadných akcí, to je asi to největší riziko, a další bych zatím neříkal," prohlásil ministr. Řešením je podle něj proočkování populace. Ukončenou vakcinaci mají téměř čtyři miliony lidí.

I přes nízkou proočkovanost se brzy začnou uzavírat velkokapacitní vakcinační centra. Třeba Národní očkovací centrum O2 Universum v Praze naočkuje poslední registrované zájemce 10. září.

Očkování na svá bedra převezmou nemocnice. "Pokud se hodně lidí naočkuje ještě v těch velkokapacitních centrech, tak potom nějaké stovky, jednotlivé tisíce bychom dokázali zvládnout v nemocnicích," sdělil prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Související obsah

Kromě nemocnic se očkování přesune i do ordinací praktických lékařů. Ti nově budou dostávat i vakcínu od společností Pfizer a BioNTech. "Tam je hlavní problém ten, že dlouhodobé skladování je v těch vysokých mrazech a po rozmrazení se vakcína musí aplikovat do několika dní," upozornil praktický lékař Vojtěch Mucha.

Podle ministerstva zdravotnictví od září do ordinací vakcíny rozveze nový distributor. Ten bude mít oprávnění dělit velká balení.


"Lékaři si budou moci objednávat vakcíny Moderna i vakcíny Pfizer po jednotlivých ampulích," řekl Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů ČR.

Vláda navíc plánuje v řádu dnů otevřít další očkovací místa bez registrace na nádražích po celé republice. 

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz