Koronavirus

Svět se bojí další mutace. Lambda může být ještě horší než delta

Svět se bojí další mutace. Lambda může být ještě horší než delta
Zdroj: Getty Images

Po světě se nyní rychle šíří varianta koronaviru zvaná delta. Státy kvůli ní zpřísňují opatření a snaží se přesvědčit lidi k očkování. Jenže vědci už zaznamenali i další variantu viru - mutace lambda, která pochází z Peru, odborníky zatím trápí hlavně svou tajuplností.

Alfa, beta, gama, delta, lambda. Písmena řecká abecedy označují nejznámější mutace koronaviru, které nyní řádí ve světě. První se rychle rozšířila alfa, které se původně říkalo britská. Následně se objevila jihoafrická a brazilská mutace, tedy beta a gama.

Nyní svět bojuje hlavně s mutací delta, která nejvíce zasáhla Indii. Delta se následně rychle rozšířila do dalších zemích. V Evropě to byla nejdříve Velká Británie a nyní už dominuje i v dalších zemích. Právě delta může třeba za skokový nárůst případů v Nizozemsku, kde tvoří zhruba 65 % případů. V České republice je podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové delta detekována ve zhruba 25 % případů.

Související obsah

Už nyní ale svět s obavou sleduje mutaci lambda, která se hojně šíří v Jižní Americe. Trápí hlavně Peru, které patří v boji s covidem-19 mezi nejvíce postižené země. S covidem tam zemřelo zhruba 200 tisíc lidí, v přepočtu na obyvatele je to nejvíce na světě.

Státní zdravotní ústav (SZÚ) zatím v České republice objevil pouze jediný případ této mutace. Konkrétně ve Středočeském kraji. "Jedná se o izolovaný případ a epidemiologické šetření neprokázalo žádný přenos nákazy, to znamená, že z tohoto zdroje se v Česku varianta lambda dále nešíří," uvedl SZÚ.

Související obsah

Variantou lambda se zabývá Světová zdravotnická organizace (WHO). Momentálně ji řadí mezi tzv. varianty zájmu, což znamená, že ji pečlivě sleduje a mohla by se v budoucnu přesunout mezi tzv. varianty, kterých se máme obávat. Tam jsou nyní mutace alfa, beta, gama a delta. 

To ovšem podle epidemiologa Rastislava Maďara ukáže až čas. "Podle analýz má lambda až sedm originálních mutací hrotového proteinu. Má tedy potenciál globální hrozby," uvedl Maďar.

Související obsah

O samotné variantě a jejím riziku se toho ovšem moc neví. Není ani jasné, jak moc odolná bude proti očkování. V Jižní Americe se totiž očkuje převážně čínskou a ruskou vakcínou, které v Evropě moc rozšířené nejsou. Varianta lambda tak pro odborníky zůstává velkou neznámou.

Podle závěrů britské zdravotnické služby (NHS) jsou existující studie jen velmi malé a nelze z nich činit závěry.  "Lambda se úspěšně rozšířila v Jižní Americe a jsou důkazy o možném potenciálu šíření ve světě. Zatím ale není prokázáno, že by tato mutace někde překonala variantu delta. K dispozici jsou zatím jen velmi omezené laboratorní údaje," uvádí NHS. 

Za rychlým nárůstem nových případů může být podle WHO také fotbalové EURO:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz