Koronavirus

Kolik lidí se nakazilo po druhé dávce? Vojtěch zveřejnil konkrétní data!

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) po jednání s prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem uvedl, že po aplikaci druhé dávky vakcíny proti covidu-19 bylo z téměř čtyř milionů očkovaných jen 4 030 nakažených. Podle Vojtěcha jde o důkaz, že vakcinace funguje. Už v příštím týdnu by mohla otevřít další očkovací místa bez registrace.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch s prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem probírali spolupráci při řešení epidemie koronaviru. Shodli se na nutnosti očkování. Ministerstvo oznámilo, že chce v blízké době poslat všem pojištěncům jakýsi osobní dopis, ve kterém je požádá o vakcinaci. 

"Musím říct, že jsme se velmi shodli, že kroky ministerstva zdravotnictví jsou správné a lékařská komora je podporuje,“ řekl na brífinku Vojtěch. Ministr zároveň připojil data Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS), podle kterých se po aplikaci druhé dávky z téměř čtyř milionů očkovaných nakazilo jen 4 030 lidí. "Po 14 dnech od poslední dávky byla nákaza prokázána pouze už u 0,06 procenta lidí," dodal Vojtěch.

Související obsah

Kubek ministra doplnil daty o zdravotnících. "Je naočkováno 83 procent všech lékařů, 75 procent sester a 70 procent ostatního lékařského personálu. Za posledních sedm dní se nenakazil žádný lékař,“ sdělil.

Enormního zájmu se podle ministra těší zejména očkování bez registrace. Kromě Prahy by tak už příští týden mohla začít fungovat další centra i v Brně či Ostravě. Podle prezidenta České lékařské komory by mohlo být zajímavým řešením i přejít na model tzv. pojízdné prodejny, kdy by vozidla objížděla vesnice s předem daným jízdním řádem.

Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve čtvrtek odpoledne zároveň zveřejnil čerstvé počty takzvaných reinfekcí - tedy případů, kdy se pacienti v Česku covidem nakazili opakovaně.

Související obsah

"V České republice aktuálně evidujeme celkem 2026 potvrzených opakovaných symptomatických onemocnění covid-19. Vzhledem k poklesu počtu nových případů se i počet reinfekcí zvyšuje jen mírně a relativní výskyt opakovaných infekcí zůstává nadále nízký," uvedl ústav. 

Častěji se nákaza vrací ženám (1225 záchytů), mužů se týká výrazně méně často (801 případů). "Věkové rozpětí u lidí, kteří prodělali reinfekci covidem-19, je 0 až 101 let, medián (střední hodnota) 40 let. Interval mezi první a druhou epizodou onemocnění byl v rozmezí 61 až 401 dní,“ upřesnil vedoucí oddělení biostatistiky SZÚ Marek Malý. Celkem se v Česku podle oficiálních statistik nakazilo už přes 1,6 milionu lidí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Francie kvůli ponorkám povolává velvyslance z Austrálie a USA

Francie poprvé v historii povolala své velvyslance v Austrálii a Spojených státech ke konzultacím do Paříže. Díky novému bezpečnostnímu partnerství těchto velmocí a Velké Británie v Indo-Pacifiku, které má být protiváhou čínským mocenským ambicím, přišla Francie o mnohamiliardovou zakázku na dodávku konvenčních ponorek pro Austrálii. Ta místo nich hodlá koupit od USA ponorky s jaderným pohonem.

Píše se na Deník.cz