Domácí

Proplácení testů 1. září definitivně skončí, oznámil ministr Vojtěch

Zajít si zdarma před návštěvou hospody nebo pobytem v hotelu na test nebude od 1. září možné. Návrh ministerstva zdravotnictví v pondělí definitivně schválila vláda. Lidé by místo testů měli využít možnost se naočkovat.

Vláda definitivně schválila, že od 1. září už nebudou hrazeny preventivní testy na covid-19 ze zdravotního pojištění. Důvod je ten, že očkování už je podle vlády snadno dostupné.

Ministerstvo zdravotnictví ovšem počítá s tím, že každý se zatím očkovat nemůže. Výjimku proto budou mít děti pod 12 let, lidé, kteří se nemohou očkovat ze zdravotních důvodů a také rozočkovaní lidé. To jsou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) lidé po první dávce nebo ti, kterým ještě neuplynula 14denní lhůta po druhé dávce. V případě vakcíny Jannsen 14 dní po první dávce. Testy budou i nadále hrazeny u lidí, které na ně pošle hygiena nebo lékař.

Související obsah

"Myslím si, že je to legitimní krok. Preferovanou variantou je očkování," uvedl Vojtěch. "Prosíme všechny, aby se nechali očkovat," dodal.

Situace na Moravě

Na jižní Moravě bude i nadále platit stav nebezpečí. O prodloužení požádal vládu jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Důvodem je lepší koordinace odklízecích prací v zasažených oblastech.

Vláda jeho návrh podpořila. "Vláda schválila prodloužení stavu nebezpečí i rozšíření programu Živel pro rozestavěné stavby před kolaudací," uvedl Grolich. Právě to, jestli se pomoci od státu dostane i lidem, kteří své domy při úderu tornáda neměli zkolaudované, bylo velkým tématem. Podle současné legislativy totiž na peníze nárok nemají.

"Lidé, kterým poškodilo tornádo nebo downburst rozestavěné stavby pro bydlení, budou také moci získat dotaci až dva miliony korun a úvěr až tři miliony. Uplatnit mohou výdaje na obnovu stavby do původního stavu," uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

Související obsah

"Z nařízení vlády jsme také odstranili požadavek, že žadatel nesmí být po dobu tří let před podáním žádosti o podporu v úpadku ani v likvidaci. V souvislosti s živelní pohromou se tento požadavek ukázal jako nepřiměřeně přísný," dodala Dostálová.

Peníze za práci v covidové době

Vláda také schválila mimořádné peníze pro hasiče a policisty. Za nasazení v době covidu-19 mají dostat 20 tisíc korun. "Vláda schválila i odměny pro nasazené vojáky a příslušníky Vězenské služby," dodal ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Kabinet schválil také Strategii rozvoje cestovního ruchu do roku 2030. "Na podporu tohoto odvětví postiženého pandemií půjde z rozpočtu ministerstva pro místní rozvoj každý rok 1,2 miliardy korun," uvedla ministryně Dostálová.

Související obsah

Ministři měli na programu také věcný záměr zákona o vyvlastnění, který prošel. "Chceme zrychlit proces zkrácením délky řízení a snížením počtu soudních řízení. Zvýšíme také právní jistotu v otázkách náhrady za vyvlastnění," řekla k tomu Dostálová. Poslaneckou sněmovnou ale do voleb už pravděpodobně projít nestihne.

Zdroj: TN.cz
mobi, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz