Zahraničí

Dobrá zpráva pro řidiče! Ceny paliv by konečně měly přestat růst

Dobrá zpráva pro řidiče! Ceny paliv by konečně měly přestat růst
Zdroj: Getty Images

Dobrá zpráva pro české řidiče dorazila ze světa. Výrazné zdražování pohonných hmot totiž zřejmě už brzy skončí. Řidiči by za naftu a benzín dokonce mohli i ušetřit.

Zdražování paliv v Česku je zřejmě u konce. Zástupci zemí skupiny OPEC+ se totiž po dlouhých diskuzích dohodli na postupném zvyšování těžby ropy.

Skupinu tvoří Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci. Tyto země budou od srpna až do konce roku měsíčně zvyšovat denní produkci o 400 tisíc barelů ropy.

Důvodem dohody je snaha zmírnit rychlý růst cen pohonných hmot, který v poslední době nastal. Ceny ropy vystoupaly na téměř tříletá maxima. Kvůli pandemii totiž státy těžbu velmi výrazně omezily. Nyní ale poptávka po pohonných hmotách opět stoupá a kvůli tomu se rychle zvedá i cena.

Související obsah

Skupina se nicméně také dohodla na prodloužení platnosti dohody o omezení těžby do prosince roku 2022. Původně měla dohoda platit do dubna 2022.

Podle deníku Financial Times je prodloužení lhůty a poměrně pomalé postupné zvyšování těžby způsobené obavami z budoucího vývoje covidové pandemie. Státy si tím nechávají otevřená zadní vrátka.

Související obsah

Na nedělní dohodu skupiny ropa nicméně zareagovala hned v pondělí. Na burzách ráno odepisovala zhruba jedno procento.

Průměrná cena benzinu v uplynulém týdnu překročila 33 korun za litr, nafta je o dvě koruny levnější. Nejméně zaplatíme u čerpacích stanic v Karlovarském kraji, nejdražší paliva jsou dále v Praze.

Podle požadavku Evropské unie ale řidiči v blízké budoucnosti budou řešit spíše ceny elektřiny. EU totiž požaduje ukončit výrobu aut se spalovacím motorem:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Kateřina Šimáčková zvolena soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Shromáždění Rady Evropy v úterý podle informací České justice zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) za Českou republiku. Šimáčková se stane třetím soudcem ESLP za Českou republiku. Úřadu se ujme po Aleši Pejchalovi, kterému končí mandát 31. října.

Píše se na Deník.cz